Co to jest cash out w zakładach bukmacherskich?

W artykule znajdziesz:
[Rozwiń]

Rzeczowo, przejrzyście wyjaśniamy czym jest cash out i u jakich bukmacherów jest dostępny

Należy zacząć od wyjaśnienia, czym jest cash out. Cash-out to funkcjonalność, która pozwala wycofać się z zakładu i odzyskać część zainwestowanych w niego środków finansowych, a czasami zainkasować niewielki profit. Cashout nie jest w żaden sposób równoznaczny z anulowaniem wniesionego zakładu. W przypadku cash outu nie otrzymujemy zwrotu środków w relacji jeden do jednego, otrzymujemy część środków i możemy zminimalizować straty, jeżeli spotkanie nie układa się po naszej myśli lub zamykamy akumulowany zakład, ponieważ obawiamy się, że pozostałe na naszym kuponie zdarzenie może nie wejść. Takie sytuacje się zdarzają.

Temat wydaje się skomplikowany, jednak tak nie jest. Najbardziej skomplikowana sprawa to, czy decydować się na skorzystanie z cash outu, ale o wszystkim po kolei.

W dwóch zdaniach, cashout to po prostu opcja wcześniejszego zamknięcia zakładu. Jest to iloczyn kursu określonego przez zakłady bukmacherskie, wniesionej stawki i współczynnika.

Najczęściej  cash out dotyczy zakładów akumulowanych. Przyjmijmy hipotetycznie, że wniosłeś zakład 7-krotnie akumulowany, „weszło” Ci już 5 z 7 typów. Wiadomo, że możesz przegrać wszystko, jeżeli chociaż jeden zakład będzie niepoprawnie obstawiony. Za pomocą funkcjonalności cash out zwyczajnie domykasz zakład i inkasujesz środki za wygrane 5 typów – unikasz w ten sposób ryzyka przegranego zakładu i utraty postawionych środków.

cashout-etoto

Cashback to zupełnie coś innego niż cash out

Bardzo początkujący klienci zakładów bukmacherskich mylą czasem cashback z cash outem. Naturalnie to zupełnie dwie różne sprawy. Cashback, czyli zakład bez ryzyka to forma bonusu, często bonusu powitalnego. Wnosimy zakład i w przypadku przegranej otrzymujemy zwrot, dlatego czasem uznaje się to jako darmowy zakład – w razie przegranej i tak nie traci się obstawionej kwoty.

Jak działa cashout w zakładach bukmacherskich w Internecie?

To zależy od bukmachera ale cashout dopuszczalny jest zarówno w zakładach przedmeczowych jak i w zakładach live. Należy pamiętać, że nie na każde spotkanie będzie dostępne skorzystanie z opcji cash outu.

Pozornie dość skomplikowaną funkcjonalność cash outu najłatwiej będzie wytłumaczyć na przykładzie, a jako, że piłka nożna jest nam najbliższa (kto przynajmniej raz nie obstawił Ligi Mistrzów?), posłużymy się właśnie tą dyscypliną. Rozważmy sobie następujący prosty przykład:

  • obstawiamy spotkanie: Polska – Ukraina
  • typujemy, że nasi wygrają, czyli 1
  • kurs: 2.00
  • stawka: 100 PLN

Scenariusz A

Pozostało do końca spotkania 25 minut. Nasi wschodni sąsiedzi strzelili gola i prowadzą jeden do zera. Naturalnie, jak to w sporcie, nigdy nic nie wiadomo na pewno, obydwie drużyny atakują. Niemniej na ten moment sytuacja jest taka, że nasze orły muszą strzelić przynajmniej dwie bramki, aby zwyciężyć. Dzięki opcji cashout mamy wybór i albo czekamy do końca meczu w nadziei, że Polacy jednak odwrócą losy meczu lub decydujemy się na zamknięcie i wypłacamy kwotę, którą oferuje nam bukmacher. Przyjmijmy, że możemy dostać 60 złotych, tracimy więc 40% naszej stawki zamiast 100 PLN. Każdy kij ma jednak dwa końce, gdyż w razie wygranej Polaków moglibyśmy zgarnąć 200 PLN. Dla uproszczenia przykładu dla początkujących na razie nie uwzględniamy podatku obrotowego obowiązującego w Polsce i współczynnika 0,88.

Scenariusz B

Po pierwszej połowie nasza drużyna prowadzi. W przypadku końcowego zwycięstwa biało-czerwonych otrzymamy 200 złotych. Jednak przed nami nadal 45 minut walki na boisku. Wynik może się zmienić na niekorzyść Polaków i wtedy z naszej wygranej nici. Przyjmijmy szacunkowo, że możemy zamknąć zakład i otrzymać 150 złotych, 50 PLN profitu. Nie samo zrozumienie funkcji cash outu, czyli zamykania zakładu, ale właśnie decyzja, czy warto z niej skorzystać, jest najtrudniejszą decyzją, jaką musi podjąć klient zakładów wzajemnych.

Scenariusz C

Mecz powoli się kończy. Nadal jest remis. Nasi mocno przeważają, wydaje się, że są spore szanse, że jednak przechylą szalę zwycięstwa na naszą stronę, ale czy na pewno? Przyjmijmy, że możesz wyjść z zakładu ze stratą 45 złotych. Warto czy nie warto zdecydować się na opcję cash outu? Oto decyzje, które muszą podejmować gracze w zakładach bukmacherskich. Z reguły wszystko jest proste i oczywiste, ale dopiero po fakcie.

Dlaczego zakłady bukmacherskie wprowadziły opcje cash outu?

Świat bukmacherki to nie jest świat, gdzie rządzą sentymenty. Cash out został wprowadzony, gdyż co prawda jako gracze mamy dzięki niemu wybór, ale jest to przede wszystkim kolejny pomysł bukmacherów, żeby po raz kolejny zainkasować marżę bukmacherską. Drugi raz dla tego samego zakładu.

Cashout pozwala też bukmacherom w pewien sposób ograniczać ryzyko. Przy wielokrotnie akumulowanych zakładach gracze decydują się skorzystać z opcji cash out, kiedy przykładowo poprawnie wytypują pięć z sześciu zakładów, korzystają z cashoutu, a bukmacher nie musi wypłacać rzadko występującej, ale bardzo wysokiej wygranej.

Pamiętajmy, że bukmacherskie zakłady online (poza ekstremalnymi sytuacjami mało wiarygodnych bukmacherów z rajów podatkowych) nie mają problemów z płynnością finansową. Dla nich rzadko kiedy ważny jest ten poszczególny kupon. Myślą w setkach, czy tysiącach tego typu podobnych kuponów. W naszym przypadku to zupełnie inna sytuacja, gdyż ten jednostkowy kupon ma decydujące znaczenie. Wygramy sporą kwotę lub nie wygramy nic. Jesteśmy tylko ludźmi i rządzą nami emocje, szczególnie, gdy można wygrać znaczące kwoty pieniężne – trudno wtedy o zachowanie chłodnej głowy i spokojną kalkulację, choć wszyscy teoretycznie wiemy, jak ważna jest odpowiedzialna gra.

Proponowana przez zakłady bukmacherskie kwota cash-out uzależniona jest od takich składowych jak:

  • stawka naszego kuponu
  • wygrana
  • kursy poprawnie przewidzianych zdarzeń
  • kursy wydarzeń, które pozostały do rozstrzygnięcia
  • aktualne kursy, czyli kursy live
  • liczba obstawionych zdarzeń na naszym kuponie
Funkcja-cashout-Forbet

Przegląd cashout u legalnych bukmacherów w Polsce

Dostępność opcji cash out u legalnych bukmacherów w Polsce

Poniżej przedstawiamy i pokrótce opisujemy, którzy legalni bukmacherzy w Polsce oferują cash out. Nie zajmujemy się tą opcją u nielicencjonowanych buków, ponieważ wiadomo, że udział w nielegalnych grach hazardowych jest surowo karany. Dlatego jeżeli interesuje Cię np. cash out bet at home lub u jakieś innego operatora bez stosownej licencji, nie możesz mimo wszystko z niego skorzystać, dopóki dany bukmacher nie uzyska zezwolenia na prowadzenie zakładów wzajemnych w naszym kraju.

STS bukmacher cashout

U bukmachera STS cash out możliwy jest zarówno pre jak i live. Single jak i akumulowane. Tak zwany Zakład Bezpieczny oraz Maxi Kombi nie podlegają funkcjonalności cash outu. Cash out STS nie podlega negocjacji z bukmacherem (dlatego też w przypadku STS recenzja może być taka, a nie inna). Warto także wiedzieć, że w przypadku rozliczenia za pomocą cash outu obrót nie jest zaliczany do bonusowych wymogów obrotowych. Należy także pamiętać, że jeżeli chcemy zamknąć zakład na naszym kuponie, nie może on zawierać ani jednego przegranego typu. Na stronie bukmachera znajdziemy dokładny opis funkcjonalności, tak samo jak znajdziemy STS bonus. Dostępny jest FAQ zawierający odpowiedzi na kluczowe pytania w tym zakresie tematycznym.

Fortuna cash out

W tych zakładach bukmacherskich online dostępna jest tzw. early cash out dla kuponów kombinowanych prematch i live. Kwalifikujący się kupon nie może zawierać przestrzelonych zakładów oraz musi zawierać chociaż jeden trafiony typ. Pozostałe do rozstrzygnięcia zakłady muszą się znajdować w ofercie Fortuny.

Gracze, którzy są zainteresowani skorzystaniem z opcji early cash out Fortuna bonus, znajdą ją w zakładce „moje kupony na żywo”, alternatywnie w podglądzie kuponu możemy zobaczyć, czy wyświetlona jest tam informacja „Wypłać” (będzie zaznaczona zielonym kolorem). Po skorzystaniu z opcji cashout nie ma już możliwości wycofania się z tej decyzji (zanim obstawisz, zobacz jak wygląda na temat Fortuna recenzja).

Lvbet zakłady bukmacherskie cash out

W przeciwieństwie do Fortuny, w LVbet cashout możliwy jest na single oraz kupony akumulowane zarówno prematch jak i na żywo. Funkcjonalność gracze odnajdą w ścieżce „Moje zakłady”, który oznaczony będzie znacznikiem czerwonego koloru.

Na stronie lvbet bonus znajduje się dokładny opis, manual opisywanej funkcjonalności. Oczywiście jak zawsze warto jest sprawdzić, jaka jest na temat LVBet recenzja, zanim się obstawi.

Forbet cash out

Ciekawostką jest fakt, że ten legalny bukmacher udostępnia tę opcję za pośrednictwem aplikacji oraz mobilnej wersji strony. Podobnie, jak u większości konkurentów, obejmuje zakłady pre, na żywo, single jak i akumulowane.

BetClic cash out

Opisywana funkcjonalność dostępna jest także u tego najmłodszego stażem bukmachera. Zarówno dla zakładów pojedynczych jak i akumulowanych, przedmeczowych i na żywo. Dedykowany przycisk cash-outu zostaje wyświetlony dla zakładów, gdzie taka opcja będzie udostępniona. Podobnie, jak u konkurentów, jest to iloczyn współczynnika: kurs cashout określonego przez BetClic, stawki i współczynnika. Bukmacher zachowuje sobie prawo do odrzucenia prośby o cashout, jeżeli zakłady zostaną zawieszone lub kursy ulegną zmianie. Gracz zostanie powiadomiony o przyczynie odrzucenia jego prośby o skorzystanie z cashoutu. Gracze, którzy skorzystali z cashoutu nie mogą skorzystać z promocji Mult+ czy jakiejkolwiek innej promocji. Tak jak u innych bukmacherów cashout nie jest wliczany do obrotu.

Betfan Cashout

Opcja cash-outu dostępna jest także w Betfanie, który obok Betclic recenzja jest jednym z najmłodszych stażem bukmacherów. Obejmuje on kupony, na których nie ma przegranych zdarzeń. Pozostałe nierozstrzygnięte zakłady muszą być dostępne w ofercie bukmachera. Zaświecenie się odpowiedniego przycisku informuje o tym, że z opcji cash out możesz skorzystać. Maksymalna wypłata za pomocą cashouta w Betfan bonus wynosi 2279 PLN. Zakłady systemowo nie podlegają wcześniejszemu zamykaniu zakładu (jeśli chcesz, sprawdź, jaka jest na temat bukmachera Betfan recenzja).

Etoto cashout

Opisywana funkcjonalność działa podobnie jak u konkurentów, warto zwrócić uwagę na możliwość filtrowania zakładów, mianowicie możemy wyświetlić tylko zakłady, dla których dostępna jest opcja cash-outu. Bukmacher szczycący się współpracą z wieloma ambasadorami brandu oferuje cash out zarówno na AKO, single, zakłady przedmeczowe jak i single. Nie skorzystamy z omawianej funkcjonalności, jeżeli ewentualna wygrana przy zastosowaniu cashoutu byłaby niższa od stawki naszego zakładu lub jeżeli któreś ze zdarzeń zostało rozliczone jako przegrane.

Totalbet cashout

Funkcjonuje pod nazwą real cashout. Celem zamknięcia zakładu wybieramy następującą ścieżkę – moje konto – kupony, a następnie klikamy „Cashout sprawdź” przy kuponie, którym jesteśmy zainteresowani. Skorzystanie z cashoutu możliwe jest tylko i wyłącznie wtedy, kiedy opcja wcześniejszego zamykania jest dostępna. Nie możemy skorzystać z cashoutu, jeżeli gramy za środki bonusowe (ale można oczywiście sprawdzić, jaki aktualnie Totalbet bonus posiada w ofercie).

Cashout dostępny jest w Totalbecie w sytuacji, gdy wszystkie zdarzenia na kuponie spełniają jeden z dwóch warunków: mianowicie zdarzenie zostało już rozliczone jako wygrane, wyświetla się przy nim charakterystyczna zielona ikona potwierdzająca, że zakład wszedł, kurs na oczekujące nadchodzące zdarzenie jest dostępny do typowania w ofercie przedmeczowej lub na żywo.

Totolotek cashout

Trzeci pod względem udziału bukmacher na polskim rynku już niebawem zaoferuje cash out. Totolotka czeka ogromne unowocześnienie produktu. Start Totolotka w nowym wydaniu już latem 2019 roku (z tej okazji można sprawdzić, jaki Totolotek bonus aktualnie posiada).

Cash-out ryzyko

Cash out wiąże się z niepewnością, ryzykiem stety lub niestety, jednak takie są zakłady bukmacherskie. Poruszamy się w obszarze, gdzie poza marżą bukmacherską nic nie jest w 100% pewne. Czasem cash out, kiedy działamy pod wpływem silny emocji lub kierowani strachem, może być swoistą ucieczką. Ceną, jaką płacimy za wcześniejsze zamknięcie zakładu, jest szansa na naprawdę wysoką wygraną.

Czy warto robić-out?

Nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiemy jak ekonomiści, czyli „to zależy”. Domknięcie zapewnia wygraną i względnie zmniejsza stratę, ale dopiero po zakończonym spotkaniu da się z całkowitą pewnością odpowiedzieć, czy warto było robić cash out. Statystycznie rzecz biorąc, korzystanie z ubezpieczeń nie jest dobrym rozwiązaniem, np. funkcja protektor oferowana w Bwin (w 2019 roku niedostępny w Polsce).

Cash out plus, korzyści

Największa zaleta wynikająca z cash out to fakt, że mamy wybór. Mamy wolną wolę i możemy skorzystać  tej funkcjonalności lub nie. Zupełnie inną sprawą jest, że niestety w przeważającej części przypadków dokonujemy wyboru korzystnego dla bukmachera, niemniej to nasza suwerenna decyzja i nasz wybór.

Ułomności cash out u polskich bukmacherów

W porównaniu do liderów europejskiego rynku, np. bukmachera bet365, który według posiadanych przez nas informacji zdecydował się o ubieganie o polską licencję, cash out jest oferowany rzadziej niż u liderów europejskiego rynku. Będziemy uważnie obserwować funkcjonalność cashoutu w BetClic bonus, czy ten posiadający francuskie korzenie bukmacher zdystansuje stawkę pozostałych legalnych bukmacherów w Polsce.

Cashout polska ustawa hazardowa

Należy wiedzieć iż, aby być w zgodzie z regulacjami polskiej ustawy hazardowej, wygrana u bukmachera nie może być niższa niż stawka wniesione zakładu. W związku z powyższych cashout w Polsce nie pozwala na wypłatę niższą niż kwota zakładu.

W ankiecie przeprowadzonej wśród polskich graczy to właśnie cashout został wymieniony jako opcją, którą żywo zainteresowani są rodzimi gracze i zgodnie z naszą oceną uznali, że cash out u naszych legalnych bukmacherów wymaga korekt.

5 / 5 ( 1 vote )

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *