Czy WilliamHill jest legalny?

WAŻNA INFORMACJA: Bukmacher William Hill nie posiada licencji Ministerstwa Finansów na oferowanie zakładów bukmacherskich w Polsce. W związku z tym korzystanie z jego usług przez graczy z Polski jest nielegalne. Zachęcamy do skorzystania z usług legalnych bukmacherów online.

W artykule znajdziesz:
[Rozwiń]

Czy William Hill otrzymał licencję?

Wygląda na to, że nie zanosi się na nic takiego. Co prawda strona tego bukmachera jest dostępna z poziomu polskiego adresu IP, jednak nie należy on do legalnych podmiotów, ponieważ po nowelizacji ustawy hazardowej zmiany, które wcielono w życie 2017 roku sprawiły, że William Hill znalazł się wśród nielegalnych firm bukmacherskich, ponieważ nie posiada stosownej polskiej licencji, wydawanej przez ministerstwo finansów.

W związku z tymi zmianami w polskim prawie, podmioty nieposiadające lokalnej licencji nie mogą bez łamania prawa adresować swojej oferty do osób grających z Polski. Warto o tym pamiętać.

Od 01.04.2017 roku wyłącznie brytyjska strona Williama Hilla działa w Polsce, jednak nie zmienia to faktu, że gra u niego jest nielegalna. Możemy tam znaleźć taką informację: „Serwis bukmacherski online William Hill prowadzony jest przez WHG (International) Limited, firmę zarejestrowaną w Gibraltarze. William Hill jest licencjonowany i regulowany przez Gambling Commission (Numer licencji: 000-039225 R-319373-001) dla klientów z Wielkiej Brytanii, oraz licencjonowany przez Rząd Gibraltaru i regulowany przez Gibraltar Gambling Commissioner (RGL no. 034 i 042) dla wszystkich innych klientów.”, co jest jednoznaczne z faktem, że dla Polaków, mieszkających w Polsce zawieranie zakładów za pośrednictwem ich witryny może wiązać się z przykrymi konsekwencjami prawno-skarbowymi.

Zakłady bukmacherskie William Hill są legalne na terenie takich krajów, jak Wielka Brytania, USA, Białoruś, Austria, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Hiszpania oraz Włochy.

Nie znaleziono natomiast żadnych potwierdzonych informacji, jakoby starali się o zezwolenie na zakłady wzajemne online w Polsce. Należy jednak nadmienić iż polskie ministerstwo nie podaje do publicznej wiadomości, które podmioty ubiegają się o licencję, zatem nie można wykluczyć, iż popularny Hill złożył wniosek licencyjny i czeka na jego rozpatrzenie. Nawet, gdyby tak było do czasu uzyskania licencji podmiot nie może oferować swoich usług polskim graczom mieszkającym w Polsce.

Po czym zatem rozpoznać, że dany bukmacher jest nielegalny?

Przede wszystkim istnieje lista legalnych bukmacherów. Obecnie znajduje się na niech kilkanaście pozycji. Wszystkie podmioty wśród nich, to podmioty, z których witryn można korzystać bez obaw o poniesie konsekwencji prawnych.

Do legalnych bukmacherów należą:

 • STS (numer licencji SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12),
 • LVBET (numer licencji PS4.6831.9.2016.EQK),
 • Totolotek (numer licencji AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485),
 • PZBuk (numer licencji PS4.6831.26.2017),
 • Fortuna (numer licencji SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565),
 • Forbet (numer licencji PS4.6831.10.2016),
 • ETOTO (numer licencji AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17),
 • TotalBET (numer licencji PS4.6831.12.2017),
 • Milenium (numer licencji SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599),
 • SuperBET (numer licencji PS4.6831.4.2017),
 • Ewinner (numer licencji PS4.6831.29.2017),
 • BetFan (numer licencji PS4.6831.3.2018),
 • Traf ZW (numer licencji PS4.6831.3.2018),
 • BETCLIC.pl (numer licencji PS4.6831.11.2017),
 • TYPIKO (numer licencji PS4.6831.30.2017).

Większość z nich posiada strony internetowe, na których oferują różnego rodzaju bonusy oraz promocje. Bonusy lojalnościowe, różnego rodzaju pakiety, na przykład dla VIPów, za polecenie buka znajomemu.

Jako, że legalni bukmacherzy muszą konkurować o klienta, niektórzy z nich oferują wysokie kursy na poszczególne zdarzenia oraz możliwość zdobycia dodatkowych bonusów dzięki kodom promocyjnym. Można zawrzeć darmowy zakład w wielu wariantach – darmowe zakłady za rejestrację, na start. Poszerzone oferty powitalne są oraz możliwości kumulacji kilku pakietów. Jest w czym wybierać i zdecydowanie odradzamy korzystanie z nielegalnych serwisów.

Należy jednak pamiętać o tym, że bukmacher (także legalny) nie jest organizacją charytatywna tylko nakierowana na osiąganie zysku. Celem oferowania bonusów nie jest rozdawnictwo darmowych środków, tylko realizacja celów biznesowych bukmachera.

Ponadto większość witryn legalnych bukmacherów jest zoptymalizowana odpowiednio do potrzeb współczesnych użytkowników. Charakteryzują się przejrzystym interfejsem, zachęcająca grafiką oraz funkcjonalnością. Wiele jest zbudowanych w sposób, który umożliwia płynne poruszanie się po nich i wyszukiwanie interesujących nas elementów oraz informacji. Zakłady live, możliwość śledzenia rozgrywek na żywo.

Być może brzmi to banalnie, ale biorąc pod uwagę staż, lata doświadczeń takich marek jak na przykład Fortuna, STS, czy Totolotek musimy zgodzić się z faktem, że nie jest to coś, co nie wpływa na jakość świadczonych usług.

Wiele spośród legalnych firm zdecydowało się na stworzenie dla swoich graczy aplikacji mobilnych dodatkowo ułatwiając korzystanie ze swych usług.

Coraz większa ilość bukmacherów licencjonowanych decyduje się na inwestowanie kapitału przede wszystkim właśnie w produkt, wprowadzają coraz większe udogodnienia, coraz ciekawsze opcje na swoich witrynach. Sytuacja ta z roku na rok znacznie się poprawia, więc jeżeli należysz do regularnych graczy, doskonale wiesz jak na przestrzeni lat zmienił się produkt bukmacherski oferowany przez lokalne podmioty w Polsce. Od dość siermiężnych rozwiązań do produktow o co najmniej średniej europejskiej pod względem jakości produktu. Rozwiązania technologicznie STS czy Efortuny w 2020 roku to co najmniej dobry poziom europejski, oferta natomast wychodzi na przeciw oczekiwaniom polskich klientów lepiej niż u jakiegokolwiek innego bukmachera online.

Dlaczego nie warto ryzykować?

Przede wszystkim dla 90% klientów gra u bukmachera ma być formą rozrywki, a nie czynnością, która podlega konsekwencjom prawno-skarbowym. Po prostu nie warto łamać prawa, aby grać w zakładach sportowych.

Korzystając z legalnych stron nie masz tego problemu, po prostu nie łamiesz prawa. Większość z nich oferuje bonus powitalny, a płatności odbywają się w polskiej walucie. Jeżeli grasz regularnie nie istnieje, żadna obawa co do pieniędzy wpływających na Twoje konto, ponieważ odbywa się to zgodnie z prawem.

Wszystkie podane poniżej informacje na temat propozycji z jakich składa się oferta William Hill zostają podane dla osób zainteresowanych zawieraniem zakładów bukmacherskich po to, aby móc to porównać z ofertą wybranych legalnych buków.

Dla użytkowników nielegalnych stron bukmacherskich przewiduje się kary finansowe w postaci grzywny wartej nawet sto dwadzieścia stawek dziennych, co po przeliczeniu w zależności od indywidualnych dochodów gracza może skutkować karę liczoną w setkach tysięcy złotych.

Legalne podmioty również mają mocno rozbudowaną ofertę. Odnośnie takich dyscyplin, jak piłka nożna, koszykówka czy na przykład żużel zagraniczne podmioty będą oferowały podobną liczbę wydarzeń, natomiast w przypadku relatywnie niszowych, ale bardzo popularnych w Polsce dyscyplin np. skoki narciarskie, czy siatkówka oferta legalnych marek w pewnych przypadkach może być o wiele korzystniejsza niż ta, jaką przedstawia nam Hill William.

Może to być prawdziwą gratką dla pasjonatów. Jeżeli więc niechętnie oglądasz piłkę nożną, nie interesuje Cię English Premier League czy nawet Polska Ekstraklasa, ale preferujesz obstawianie 4-tej polskieg ligi, legalne zakłady bukmacherskie przykładowo forBET z ofertą Regiobet mają dla Ciebie interesujące propozycje. W naszym odczuciu w tym aspekcie polscy, legalni bukmacherzy wyprzedzają zagraniczne podmioty o kilka długości, jest to zrozumiałe. Oferta Williama Hilla wychodzi przede wszystkim na przeciw oczekiwaniom brytyjskiego, a nie polskiego klienta.

William Hill zakłady sportowe przygotował dla graczy zakłady sportowe w ramach takich dyscyplin, jak basketball, hokej na lodzie, piłka ręczna, siatkowa, auto wyścigi, futbol gaelicki, futbol amerykański, futbol australijski, rugby league, rugby union, krykiet, wirtualny sport, e-sporty, baseball, krykiet, dart (lotki), sporty zimowe, golf, wyścigi chartów, bowls, żużel, UFC/MMA, snooker, boks, wyścigi konne, hurling, kolarstwo, softball. Jednak tak jak wspomnieliśmy szczególnie szeroka i głęboka jest ona w przypadku dyscyplin szczególnie popularnych w UK, np. krykiet, dart czy wyscigi chartów.

Warto zauważyć, że praktycznie każdą z nich również znajdziemy na legalnych stronach. Poza tym masz także większe pole popisu, co do otrzymania bonusu zarówno od depozytu, jak i bez depozytu.
W związku z tym, że lista legalnych bukmacherów w Polsce obejmuje już 15-cie podmiotów muszą konkurować o pozyskanie klienta. Niektóre firmy stawiają na jakość produktu, inne z powodu ograniceń technologicznych stawiają raczej na ofertę bonusową, choć w tym drugim przypadku zawsze naelży pamiętać, iż zakładom bukmacherskim przyświeca stricte biznesowy cel, a zyski bukmacherów pochodzą z depozytów graczy.

Czy są szanse na to, że jeszcze będzie legalny?

Co prawda w przypadku niektórych bukmacherów co jakiś czas pojawiają się informacje o ich rzekomym powrocie do polskiej sieci, niektórzy chcieliby żeby to samo stało się z bukmacherem William Hill, jednak wiele wskazuje, że jest to mało prawdopodobny scenariusz.

Przed wdrożeniem zmian z ustawy w życie, William Hill wysłał do swoich graczy mail informujący, że postanawia wycofać się z oferowania wszystkich usług hazardowych dla Polaków i z dniem 1 kwietnia 2017 dostęp do ich produktów hazardowych zostanie zablokowany, a gracze zameldowani na terenie Polski zawieszeni, zatem do końca marca 2017 osoby, które korzystały z ich strony powinny wypłacić znajdujące się na ich kontach środki.

W tamtym czasie wiele firm postąpiło podobnie i nie zanosi się na to aby wkrótce miały powrócić. Wciąż na przykład czekamy na Bet365, który również cieszył się dużym zainteresowaniem ze względu na szerokość oferty. Wielu zainteresowanych również wyczekuje legalizacji stron bukmacherów Bet-at-home, Unibet czy Bwin, lecz i tutaj sytuacja jest podobna, nie posiadają one stosownej licencji (Unibet złożył wniosek licencyjny, który jednak został odrzucony).

William Hill online oraz wymienieni wyżej bukmacherzy raczej nie zamierzają pojawić się w polskiej, legalnej Sieci w 2020 roku.

Wciąż oczekuje się na powrotu bukmachera Bet365, który po zmianach w ustawie zrezygnował z prowadzenia zakładów internetowych w Polsce i zablokował dostęp do swojego serwisu graczom bukmacherskim z polskim adresem IP. Biorąc pod uwagę, że Bet365 jest światowym liderem rynku zakładow bukmacherskich, wielu miłośników gry wciąż czeka na jego powrót, jednak wydaje się, że nie można mieć tutaj zbyt dużej nadziei. Do tej pory w praktyce potwierdza się tylko, że pojawiające się wciąż informacje o uzyskaniu licencji przez tego bukmachera to tylko plotki, ponieważ tego typu wieści można spotkać już od dłuższego czasu, jednak do tej pory niestety nic z nich nie wynika.

Jeżeli polskie Ministerstwo Finansów poinformuje o przyznaniu licencji bukmacherowi bet365 poinformujemy o tym na łamach naszego serwisu.

Sytuacja odnośnie szans pozyskania licencji jest także wątpliwa w przypadku bukmacherów Bwin, Bet-at-home i Unibet. Oni również od momentu wprowadzenia zmian w prawie nie posiadają licencji na oferowanie zakładów w internecie. Obecnie nie też istnieją żadne potwierdzone informacje, że możemy spodziewać się ich powrotu w roku 2020.

Trzeba nadmienić też, że w wyszukiwarce „bukmacher William Hill” oraz frazy podobne do tej, trafisz na witrynę w języku polskim, nie daj się jednak zwieść. W tym przypadku język nie przemawia na korzyść witryny – domena jest zagraniczna.

Oczywiście zrozumiały jest fakt, że każdemu z graczy zależy na możliwie jak najwyższej wygranej, dlatego wciąż wiele osób decyduje się na korzystanie z nielegalnych usług bukmacherskich.
Jednak zdecydowanie lepiej jest działać w współpracy ze Skarbem Państwa i wybrać legalną opcję.
Naszym zdaniem gra w zakładach bukmacherskich online powinna być forma rozrywki, a nie łamaniem regulacji prawnych.

Długoletnie doświadczenie marek posiadających zezwolenie na świadczenie zakładów wzajemnych przez internet w Polsce np. STS opinia, pozwoliło im dobrze obeznać się z oczekiwaniami graczy i przygotować korzystne oferty usług online. Stanowią one dobrą konkurencję dla nielegalnych bukmacherów.

William Hill opinie graczy na temat tego bukmachera są często przychylne, jednak wobec przepisów pod tym względem jesteśmy bezradni. Nie należy łamać prawa, dlatego można zdecydować się na znalezienie najbardziej odpowiadającego nam buka na liście licencjonowanych i ewentualnie czekać na powrót Hilla, choć obiektywnie nic nie wskazuje na to by miało to nastąpić w roku 2022.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *