Zakłady 1X2

W artykule znajdziesz:
[Rozwiń]

Zakłady bukmacherskie typu 1X2

Każdy klient zakładów bukmacherskich zastanawia się, w jaki sposób powinien obstawiać, aby wygrać i mieć z tej wygranej jak największą korzyść. Wiele jest metod, a co gracz, to inne preferencje. Bukmacherka kojarzy nam się z prostym zakładem – wygra A, lub wygra B. Owszem, to absolutna podstawa, jednak są sporty, w których nie musi nastąpić wygrana danej drużyny lub zawodnika, a mecz może zakończyć się remisem. W takiej sytuacji możesz postawić zakład 1X2, który znajdziesz we wszystkich zakładach bukmacherskich online (i nie tylko).

Na czym polega zakład 1X2?

To najbardziej podstawowy typ zakładu, który możesz zawrzeć. 1 oznacza wygraną gospodarzy, X remis a 2 wygraną gości. Podajmy to na przykładzie. Załóżmy, że Manchester United gra na swoim terenie z Chelsea. Jeśli postawisz 1, wierzysz, że wygra Manchester. Przy X założysz, że będzie remis. A przy 2 – wygra Chelsea. Tego typu zakłady stawia się przy sportach 3-drogowych, czyli takich, które w ogóle przewidują opcję remisu. Jeżeli dana dyscyplina nie zakłada, że spotkanie może zakończyć się remisem, wtedy typuje się zakład 12. Wybierasz wtedy z dwóch opcji – wygranej drużyny A lub B.

1x2-zaklad

Everton wygrywa 1:0, wygrywasz 42,5 zł

Od zakładów 1X2 powstało wiele wariacji, na przykład możliwość obstawienia konkretnego wyniku. Jeśli znasz dobrze statystyki i masz przeczucie, jakim wynikiem może zakończyć się mecz, możesz pokusić się na taki zakład. Wygrasz, jeżeli wskażesz dokładny wynik. Z jednej strony to niezwykle emocjonujące oraz kursy potrafią być bardzo wysokie, dlatego też niektórzy gracze decydują się na taki rodzaj zakładu. Z drugiej nie można zapominać o tym, że samo wskazanie zwycięzcy jest niepewne, a co dopiero konkretnego wyniku… Szanse na wygraną są jeszcze mniejsze, gdyż trudno jest przewidzieć, ile bramek padnie podczas spotkania.

Modyfikacją powyższych zakładów jest obstawianie sumy strzelonych bramek podczas spotkania. Zazwyczaj stawia się powyżej lub poniżej danej wartości. Na przykład zakładamy, że podczas spotkania drużyn A oraz B padnie więcej lub mniej niż 2,5 bramki. Jeżeli wynik będzie 3:2, wygra typer, który wskazał typ powyżej, ponieważ ogólnie padło 5 bramek. A jeśli mecz skończy się z wynikiem 1:0, wygrana wpłynie na konto gracza, który wskazał mniej niż 2,5 bramki.

Jeśli jednak chcesz pozostać przy 1X2 typy na konkretny wynik nie muszą Cię interesować. Stawiając taki zakład, typujesz zwycięzcę spotkania. Czy wynik padnie 6:0, czy 3:2, zależy Ci tylko i wyłącznie na tym, aby wybrana przez Ciebie drużyna wygrała mecz.

Wygraj 1X2, czyli jak obstawiać?

Pytania o to, jak grać, żeby wygrać, są najbardziej popularne wśród graczy. Każdy chciałby znać przepis na pewną wygraną. Niestety nie mamy dobrej wiadomości, ponieważ „pewniaki” nie istnieją, zatem obstawienie meczu u bukmachera tak, aby wygrać na 100% jest praktycznie niemożliwe. Oczywiście można wskazać faworyta i są spore szanse na to, że właśnie on wygra, jednak nigdy nie mamy stu procent pewności na zwycięstwo. Zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidzianego, co wpłynie na ostateczny wynik.

Co jednak możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse poprawnego typowania zakładów 1X2? Przede wszystkim wybieraj takie dyscypliny, na których się znasz – to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. W naszym kraju bez wątpienia to piłka nożna jest najpopularniejsza wśród graczy (imprezy typu Mundial, Euro, Ekstraklasa czy Premier League obstawia się najchętniej), choć wielu typerów interesuje się także niszowymi sportami. Niezależnie od tego, jaka dyscyplina jest Twoją ulubioną, jeśli występuje w niej opcja remisu, możesz obstawić zakład 1X2.

Dlaczego to tak ważne, aby obstawiać dyscyplinę, na której się znamy? Znamy statystki, historię spotkań, dużo wiemy o zawodnikach i zwyczajach danego sportu. Bywa, że takie informacje są bezcenne i na ich podstawie można wyprowadzić trafione typy bukmacherskie. Nie wierz w cudowne systemy i płatne typy, które będą Ci oferowane w Sieci. „Mam pewniaki na najbliższy mecz!”, „Dzięki zakładom 1X2 wygraj spore sumy!” – między innymi w taki sposób będą zachęcać Cię inni typerzy do zakupu płatnych typów. Czy naprawdę wierzysz w to, że pierwsza lepsza osoba na Facebooku miałaby informacje o ustawionych meczach i to właśnie z Tobą postanowiła podzielić się tą informacją? Naiwność graczy jest często wykorzystywana, a typy, które otrzymasz (o ile jakiekolwiek otrzymasz) są najczęściej zupełnie przypadkowe.

Lepiej wybierać typy w oparciu o własną wiedzę, doświadczenie i intuicję. Możesz też zminimalizować ryzyko nietrafienia przy 1X2 w inny sposób. Jeżeli zdecydujesz się na taki zakład, poleca się obstawianie singli. Kupony akumulowane zawsze minimalizują szanse na zysk, ponieważ istnieje duże ryzyko, że chociażby jeden z typów nie będzie trafiony. W takiej sytuacji tracisz wszystko, nawet jeśli z kilku zdarzeń, nie wyjdzie tylko jedno, a reszta jest poprawna. Możesz także zdecydować się na inny zakład, chociażby Podwójną Szansę, żeby mieć jeszcze większe szanse.

Od podstawowego zakładu utworzono cały szereg innych, żeby uatrakcyjnić ofertę i sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. Wszystko po to, aby gra stała się jeszcze bardziej emocjonująca i interesująca.

Inne rodzaje zakładów

Aby urozmaicić grę, wprowadzono też i inne zakłady. Oczywiście podstawą jest zawieranie singli i zakładów akumulowanych, jednak typerzy mają o wiele więcej możliwości. Co nieco już wspomnieliśmy chociażby o typowaniu konkretnych wyników, aczkolwiek to nie wszystko, na co możesz się zdecydować.

Przy opcji 1X2 brany jest pod uwagę remis – jeśli go obstawisz, wygrasz. Natomiast jest rodzaj zakładu, DNB (Draw No Bet), gdzie w chwili wystąpienia remisu, stawka jest zwracana, a sam zakład unieważniony. Bywa, że DNB nie jest dostępny w ofercie bukmacherskiej, jednak jest możliwość wyprowadzenia go ze wzoru matematycznego. Taki zakład jest rodzajem handicapu azjatyckiego.

Na czym polega handicap? Możemy wyobrazić sobie sytuację, w której spotykają się dwie drużyny (lub zawodnicy), których poziom gry nie jest równy. Aby wyrównać kursy, dodaje lub się odejmuje bramki od wyniku końcowego i dopiero wtedy rozlicza się kupon. Przykład? Drużyna A jest znacznie lepsza, niż drużyna B. Zatem tej drugiej, już na starcie daje się na przykład dwie bramki dodatkowo. Nawet jeśli drużyna A strzeli jedną bramkę, a B żadnej, i tak wynik to 2:1 dla drużyny B. Zatem wygrywa typer, który postawił kupon na ten właśnie team. Czasami można spotkać się z opcją, że odejmuje się określoną liczbę bramek od wyniku lepszej drużyny.

Handicap posiada wiele rodzajów i wariantów – równy, pojedynczy czy podzielony. Zakład zawierany w ten sposób daje nieco wyższe kursy, dlatego doświadczeni typerzy częściej decydują się na handicapy, niż na zakłady 1X2.

Podwójna Szansa to interesująca wariacja zakładu 1X2. Jaka jest szansa na wygraną w przypadki 1X2? Masz trzy drogi, więc będzie to około 33%. Niezbyt wiele, prawda? Dlatego też wprowadzono Podwójną Szansę, przy której możemy obstawić dwa wyniki tego samego spotkania. Jakie masz możliwości? 1X to wygrana gospodarzy albo remis. X2 – remis lub wygrają goście. 12 to zwycięstwo gospodarzy lub gości. W każdej z opcji pokrywają się dwa możliwe wyniki spotkania. Podwójna Szansa da większy rezultat, lecz trzeba liczyć się z tym, że kurs będzie odpowiednio niższy.

Typerzy wbrew pozorom nie sięgają po zakłady 1X2 tak często, jak mogłoby się wydawać. Między innymi dlatego, że (tak jak już wspomnieliśmy) statystycznie ma się 33% szans na wygraną, podczas gdy inne zakłady dają nieco większe pole do popisu. W dodatku ewentualne wygrane nie są tak atrakcyjne, jak mogą być przy innych zakładach. Kursy na 1X2 bywają dosyć niskie, a jak wiadomo, im wyższy kurs, tym więcej gracz otrzyma. Kolejnym minusem jest ogrom pracy, który należy włożyć w analizy historii spotkań i statystyk. Aby rzeczywiście mieć szanse przy 1X2 trzeba poświęcić dużo czasu, co i tak może nie być opłacalne przez niższe kursy. Dlatego też znacznie częściej wybiera się na przykład handicapy, które (mimo że niekiedy ryzykowne) potrafią dać większe rezultaty przez kursy.

Zazwyczaj wskazane zakłady można obstawiać u bukmacherów pre-match (czyli przed rozpoczęciem spotkania) lub na żywo. Niektórzy gracze wolą opcję LIVE, gdyż mogą dostosować swój wybór do toczącej się rozgrywki. Jednak warto pamiętać o tym, że zakłady na żywo wiążą się z emocjami, które nie zawsze są dobrym doradcą. W dodatku bukmacherzy mogą zmieniać kursy, co w dalszej perspektywie może okazać się niezbyt korzystne. Oczywiście wszystko jest kwestią własnych preferencji.

Odpowiedzialna gra

Po pierwsze (i najważniejsze) pamiętaj, że możesz obstawiać jedynie u polskich, legalnych bukmacherów. Udział w grach u operatorów, którzy nie posiadają odpowiednich zezwoleń, jest niezgodny z prawem. Za korzystanie z usług nielegalnych zakładów bukmacherskich grożą kary pieniężne, które mogą sięgać nawet do stu dwudziestu stawek dziennych. Dlatego nawet jeśli interesuje Cię oferta zagranicznego bukmachera, lepiej nie ryzykować i zdecydować się na zakład, który odprowadza podatki na rzecz naszego kraju.

Legalny bukmacher, czyli jaki? Taki, który posiada licencję Ministerstwa Finansów. Na stronie tego Ministerstwa znajdziesz listę operatorów, którzy mogą organizować w Polsce zakłady wzajemne. Znajdziesz wśród nich między innymi następujące firmy: STS, Fortuna, LV bet, Milenium, PZBuk, Etoto, Totolotek, Totalbet, Superbet. W roku 2019 na polskim rynku działa kilkanaście operatorów, a z dnia na dzień liczba ta może jeszcze wzrosnąć, ponieważ kolejne firmy czekają na zezwolenia.

Legalni bukmacherzy oferują całkiem sporo możliwości, które nie odstają od europejskiego poziomu. Można obstawiać przeróżne dyscypliny sportowe oraz zakłady specjalne z zakresu kultury, polityki czy rozrywki. Na stronach bukmacherów znajdzie się wiele interesujących opcji w postaci na przykład sportów wirtualnych, zakładów na żywo. Niejeden serwis idzie o krok dalej i stawia nie tylko na zakłady online, lecz tworzy swoje aplikacje mobilne na telefony czy tablety.

Oczywiście oprócz wielu dyscyplin sportowych i mnogości rodzajów zakładów, praktycznie każdy polski bukmacher oferuje swoim klientom różnego rodzaju promocje. Popularny jest bonus bez depozytu, od depozytu albo bezpieczny zakład. Ten ostatni sprawia, że przy pierwszym typowaniu można otrzymać zwrot postawionej kwoty, jeśli typ okaże się nietrafiony. To dobra opcja dla początkujących graczy, którzy nie orientują się jeszcze w rodzajach zakładów, ani w samych faworytach.

Nie można jednak zapominać o tym, że każda promocja opatrzona zostanie wieloma ograniczeniami, dlatego zaleca się na każdym kroku czytanie regulaminów danego zakładu bukmacherskiego. Ta porada nie dotyczy zresztą jedynie akcji bonusów, lecz każdego aspektu zawierania zakładów wzajemnych. Tylko dzięki dobrej znajomości przepisów regulaminowych jesteś w stanie ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami.

Nawet jeżeli interesują Cię jedynie legalne źródła gry w zakładach bukmacherskich, musisz liczyć się z pewnymi zagrożeniami, które mimo wszystko płyną z bukmacherki. Hazard może uzależniać, a w dodatku nie masz pewności wygranej, więc licz się z ryzykiem utraty pieniędzy. Graj odpowiedzialnie, czytaj regulaminy i zachowuj zdrowy rozsądek.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *