Co to jest handicap ?

2 lutego 2021

W bukmacherce istnieje wiele pojęć, mniej lub bardziej znanym graczom. Jednym z nich jest handicap, który jest jednym z rodzajów zakładów bukmacherskich. Zanim zacznie się grę u legalnego bukmachera, warto dokładnie zapoznać się z podstawowymi pojęciami, ponieważ dzięki temu typowanie będzie prostsze, a odnalezienie się w tym, co oferuje operator będzie zdecydowanie łatwiejsze. Dlaczego warto dokładnie wiedzieć co to handicap i w jakich sytuacjach warto go stosować? Ten typ zakładu jest właściwie nieodłącznym elementem kuponów, które stawia się na wydarzenia piłkarskie, tenisowe lub też koszykarskie, dlatego warto orientować  się w zagadnieniu handicapów. Może się to przydać podczas typowania.

Zakład sportowy handicap co to jest?

Zanim zaczniemy mówić o możliwościach jakie daje ten typ zakładu, warto wyjaśnić sobie, co to jest handicap. Tłumacząc z języka angielskiego na polski, handicap oznacza udogodnienie, ułatwienie, uprzywilejowanie słowem, czyli po prostu korzystna sytuacja. Jak to się odnosi do zakładów? Otóż zasada jest prosta. Jedna z drużyn lub zawodnikowi przed postawieniem zakładu można dodać lub odjąć gola, punkt, set, gem i tym podobne, oczywiście jest to zależne od tego o co walczy się w danym sporcie. Podczas typowania takiego zakładu, gracz może zmienić proporcję szans w meczu, czyli dać jego ulubionemu zawodnikowi przewagę i w ten sposób również wyrównać poziom kursów. Jak widać handicap to, najprościej rzecz ujmując, zakład, w którym bukmacher dolicza do ostatecznego rezultatu danego spotkania dodatkowe wartości np. gole lub punkty.

BukmacherBONUSOferta specjalna
sts kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 1200 zł
Nasz bonus: 1200 zł + 25 Freebet + 34 zł zakład bez ryzyka + 20 zł betgames + 20 zł zakłady wirtualne

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
betfan kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 2691 zł
Nasz bonus: 600 zł zakład bez ryzyka + 3x777 zł bonus od depozytu (wygrane *10!) + 30 zł w darmowych zakładach na Gry, Esport i Sport

Kod bonusowy: PREZENCIKVIP1

Odbierz bonus
fortuna kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 1000 zł
Nasz bonus: 2000 zł bonus od depozytu + 210 zł zakład bez ryzyka + 20 zł Freebet

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
ewinner kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 500 zł bonus od II depozytu + 155 zł zaklad bez ryzyka

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
forbet kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 2000 zł
Nasz bonus: 2200 zł od depozytu + 120 zł zakład bez ryzyka + 50 zł Freebet

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
pzbuk kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 200 zł
Nasz bonus: 200 zł Cashback + 200 zł extra

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
superbet kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 100% od pierwszej wpłaty do 50 zł + Cashback do 500 zł + 30 zł Freebet

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
betclic kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 550 zł Cashback + 50% więcej na AKO

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
totalbet kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 5000 zł
Nasz bonus: 5000 zł + 40 zł Freebet

Kod rejestracyjny: PREZENTVIP

Odbierz bonus
lvbet kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 1500 zł
Nasz bonus: 3000 zł bonus od depozytu + 333 zł zakład bez ryzyka + 20 zł bez depozytu + 20 zł na sporty wirtualne + 50 zł dla posiadaczy karnetu

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
totolotek kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 500 zł bonus na start + 49 zł bonus mobile + 25 zł bonus bez depozytu + 66% bonus na AKO

Kod rejestracyjny: PREZENTVIP

Odbierz bonus

Sprawozdawcy sportowi bardzo chętnie posługują się określeniem handycap, dlatego może być ono znane chociażby ze słyszenia. Podczas komentowania mogą pojawić się komentarze, że drużyna rozgrywająca mecz na własnym stadionie, którą dopingują kibice, to właśnie jest handicap, czyli jest w korzystniejszej sytuacji od przeciwnika. Z tego wynika, że sztuczne wyrównanie szans w zawodach sportowych dla jednej z drużyn lub zawodników oznacza nasz tytułowy handicap.

Handicap a zakłady bukmacherskie.

Skoro już wiemy co to znaczy handicap, więc możemy sięgnąć po więcej szczegółów dotyczących tego rodzaju zakładu. Na polskim rynku bukmacherskim handicapy są normą i często pojawiają się w ramach podstawowej oferty legalnych bukmacherów. Nic w tym dziwnego, w końcu taki rodzaj zakładu jest niezwykle korzystny dla bukmachera. Dlaczego? Otóż przede wszystkim jest świetną zachętą dla graczy lubiących emocje oraz takich, którzy wolą wziąć sprawy w swoje własne ręce. Im więcej ciekawych zakładów, tym więcej nowych graczy, którzy będą chcieli je obstawić. Hendicap może zachęcić również do obstawiania mniej ryzykownych spotkań, dzięki wyrównaniu stawek. Taki zakład jest również źródłem większych dochodów dla bukmachera, ponieważ dzięki zwiększeniu szans na dany zakład, gracze również będą chętniej typować, a wiadomo, że przecież nie każdy wygra.

Oczywiście nie tylko legalni bukmacherzy uważają ten typ zakładów za atrakcyjne. Również i gracze chętnie stawiają kupony z handicapem. Dzieje się tak ze względu na zdecydowanie wyższe stawki za spotkania. Stawka za wygraną drużyny, którą uznaje się za faworyta meczu, po dodaniu handicapu (czyli dodaniu słabszej drużynie punktów) podwyższa się. Istnieją różne rodzaje handicapów, a każdy z nich niesie za sobą nie tylko ryzyko, ale również i korzyści, dlatego dołożenie tego rodzaju zakładu do swojego kuponu może być dla gracza bardzo korzystne i daje większe pole do manewru podczas obstawiania niektórych spotkań.

Na czym polega zakład handicap?

Do tej pory dowiedzieliśmy się co oznacza handicap i dlaczego opłaca się go grać graczom, a oferować bukmacherom. Teraz warto przyjrzeć się na czym dokładnie polega handicap. Najlepiej jest to wyjaśnić na przykładzie. Powiedzmy, że dwie drużyny rozgrywają pomiędzy sobą mecz towarzyski. Drużyna A jest w tym spotkaniu gospodarzem, a zarazem jest również jedną z silniejszych drużyn, która świetnie sobie radzi na boisku i zajmuje wysokie miejsce w klasyfikacji. Z kolei drużyna B nie dysponuje silnymi zawodnikami, a różnica pomiędzy poziomem tych dwóch zespołów jest znacząca. Dlatego też kursy, które ustalili legalni bukmacherzy na to spotkanie prezentują się następująco:

Zwycięstwo drużyny A – 1.35
Remis – 4.40
Zwycięstwo drużyny B – 8.00

Patrząc na ustalenia bukmachera, od razu widać faworyta. Kurs na zwycięstwo gospodarzy nie należy do najwyższych, jednak ich wygrana jest niemalże pewna. Co w takim przypadku może zrobić gracz, który chce dokonać zakładu, jednak chce otrzymać korzystniejszy kurs drużyny A? W tym momencie może wykorzystać możliwości jakie niesie ze sobą handicap pojedynczy. Tak więc po zastosowaniu handicapu -1,5 oznacza to, że od liczby bramek strzelonych przez drużynę A odejmujemy dokładnie 1,5 gola. Po takiej korekcie kursy będą o wiele bardziej wyrównane, ponieważ kurs na zwycięstwo zespołu A to już 1.90, a wygrana drużyny B jest szacowana na 1.70. Jeśli nadal nie satysfakcjonują Cię kursy, można zastosować większy handicap o wartości -2,5. W tym przypadku szansa, że zwycięży drużyna B wzrasta kilkukrotnie. Po zastosowaniu takiego handicapu, zespół A, żeby wygrać, musi pod koniec meczu prowadzić różnicą 3 bramek. Jak w takim wypadku wyglądają kursy? Kurs na zwycięstwo drużyny A, to 3.40, natomiast na team B wynosi 1.22! Oczywiście to tylko przykład tego jak działa dany rodzaj handicapu, ponieważ ten typ zakładów posiada wiele wariantów.


handicap


Należy pamiętać, że stosując handicap bukmacher pozwala typować tylko i wyłącznie zwycięzcę spotkania, całkowicie eliminując możliwość remisu. Dzieje się tak ze względu na to, że handicap wywołuje taką sytuację, w której jedna ze ścierających się drużyn traci już na starcie poza jednym golem lub dwoma (w zależności od rodzaju zakładu) dodatkową połowę gola. W piłce nożnej nie istnieje takie pojęcie jak „pół gola”, tak więc według zasad, nie jest również możliwe wyrównanie, bo nie można strzelić połowy bramki.

Europejski handicap co to znaczy?

Przechodzimy teraz do najpopularniejszych zakładów, które wzbudzają najwięcej zainteresowania. Z tej dwójki zdecydowanie najczęściej stosowany jest handicap europejski (oznaczany jako EH), który oferują właściwie wszyscy bukmacherzy w Polsce. Jest to rodzaj zakładu 3 drogowego, czyli podobnie jak w standardowym 1×2. Do określenia linii handicapu w tym przypadku stosuje się liczby całkowite, ponieważ możliwa jest opcja remisu. Jak wygląda taki zakład?

Rozgrywa się spotkanie pomiędzy drużyną ABC, a zespołem XYZ. Zakładając, że zastosujemy handicap europejski 0:1, to drużyna gości zaczyna mecz z jedną bramką przewagi. Jeśli skończy się druga połowa i ABC zdobędzie 2+ bramki, wygrywa wtedy to spotkanie (wynik 2:1 z uwzględnieniem handicapu). Remis będzie wtedy, kiedy drużyna ABC wygra jedną bramką, ponieważ wynik się wyrówna (oczywiście doliczając handicap 1-1, 2-2. 3-3 itd.).


football handicap betting


Zakłady z handicapem europejskim są bardzo popularne wśród graczy i jest to świetny sposób na zarobek, ze względu na to, że dzięki zastosowaniu EH można uzyskać o wiele lepsze kursy na dane spotkanie, niż za zwykły zakład 1×2. Jednak żeby dobrze ocenić kiedy zastosować handicap oraz jakiej wielkości trzeba mieć do tego odpowiednią wiedzę, która pozwoli na trafne wytypowanie zwycięzcy spotkania.

Zakłady z handicapem azjatyckim i ich podstawowy podział.

Powyżej przedstawiliśmy jak działa zakład z handicapem europejskim, a teraz czas na kolejny rodzaj zakładów wzajemnych. Handicap azjatycki (AH) oferuje tylko dwie opcje wyników do obstawienia, tym samym nie uwzględniając remisów. Handicapy azjatyckie są trudniejsze do zrozumienia, ponieważ posługują się nie tylko liczbami całkowitymi, ale również ćwiartkami i połówkami. Jednak sytuacja znacząco nie odbiega od tego jak to się robi w handicapie europejskim, z tą różnicą, że nie jest uwzględniana możliwość remisu. Dana wartość (np. -0,5 lub 1,25) jest dodawana lub odejmowana od wyniku spotkania, przez co ostateczny wynik ulega zmianie. Rozpoczęcie meczu z doliczonymi lub odjętymi połówkami i ćwiartkami wyklucza możliwość uzyskania remisu, co sprawia, że handicap azjatycki jest zakładem dwudrogowym.

Istnieje generalny podział, który uwzględnia 3 rodzaje AH. Warto się zapoznać z każdym z nich, aby móc efektywniej obstawiać swoje kupony.

Handicap równy, czyli AH (0) występuje w sytuacji, kiedy nie ma większych różnic pomiędzy siłami ścierających się zespołów. Taki handicap nie jest przyznawany i obie drużyny zaczną spotkanie z zerowym dorobkiem. Żeby wygrać mecz należy poprawnie wytypować zwycięzcę meczu, oznacza to, że taki rodzaj handicapu nie zakłada, że mecz zakończy się remisem. Jeśli obie drużyny zremisują, bukmacher zwróci postawioną stawkę, ponieważ w przypadku zerowego handicapu żaden z zespołów nie ma przewagi. Ten zakład to nic innego jak DNB (zakład bez remisu) z tą różnicą, że azjan uwzględnia ewentualne dogrywki.

Handicap pojedynczy lub też połówkowy został już przez nas zademonstrowany nieco wcześniej. Stosuje się go w zakładach bukmacherskich w przypadkach, kiedy istnieje wyraźna różnica pomiędzy rywalami. Wtedy można przyznać faworytowi handicap, który sprawi, że szanse się wyrównają np. -0,5 lub 1,5 bramki. Stawiając na zespół Y z przypisanym handicapem -2 oznacza to, że ta drużyna musi zakończyć spotkanie z różnicą dwóch lub więcej bramek, żeby zakład był uznany za wygrany.

Handicap podzielony, czyli ćwiartkowy występuje, kiedy różnica pomiędzy umiejętnościami drużyn istnieje, jednak jest niewielka. Ten typ zakładu pozwala podzielić stawkę na dwa odrębne handicapy. Jak to wygląda w praktyce? Stawiając na drużynę X, decydujesz, że handicap będzie wynosił np. 0 oraz -0,5. Jeśli zespół X przegra mecz, Ty jako gracz również przegrywasz obie części handicapu. Natomiast jeśli mecz zakończy się remisem, połowę stawki postawionej na 0 zwróci Ci bukmacher, natomiast druga połowa będzie przegrana (-0,5). Jeśli zespół X wygra, a oba handicapy zostaną pokryte, wtedy również i dwie połowy zakładu będą wygrane.

Europejski czy azjatycki – który rodzaj handicapu wybrać?

Każdy z tych dwóch rodzajów zakładów sportowych posiada swoje wady i zalety, jak zresztą wszystkie zakłady sportowe oferowane przez bukmacherów internetowych. Zdecydowaną wadą są marże naliczane przez bukmachera. Obojętnie czy to będzie handicap STS, czy też handicap Fortuna, operator na każdy dostępny kurs. Im więcej opcji zakładu, tym wyższa nałożona marża. Dlatego też z reguły 3 opcje w handicapie europejskim mają nałożoną wyższą marżę, niż dwie opcje w azjanie. Dlatego warto jest potrafić analizować możliwości, które daje handicap. Oczywistym minusem jest to, że trzeba się nauczyć opcji, jakie oferuje AH, jednak jest znacznie więcej plusów, które przemawiają za tym, żeby zainteresować się handicapem azjatyckim. Przede wszystkim kursy są znacznie korzystniejsze, a stawki bardziej wyrównane. Są różne rodzaje handicapów azjatyckich, więc to tak na prawdę od gracza zależy jak chce wpłynąć na mecz i jaki handicap wybierze. Dodatkowo w handicapach ćwiartkowych w przypadku przegranej można stracić tylko połowę stawki. Ze względu na to, warto dokładniej zapoznać się z tym, co oferuje zakład handicap i jakie systemy bukmacherskie mogą go odpowiednio wykorzystać do zwiększenia szansy na wygraną.

Gdzie można obstawiać zakłady typu handicap?

Skoro już wiemy dokładnie co oznacza handicap jako pojęcie bukmacherskie oraz zorientowaliśmy się już w takich rodzajach jak europejski handicap co to lub azjatycki handicap co to jest oraz jak wyglądają zakłady oparte o handicapy. Warto się teraz dowiedzieć gdzie można postawić swoje typy bukmacherskie. Na polskim rynku zakłady wzajemne dosyć szybko się rozwijają, więc opcji jest wiele. Obecnie zarejestrowanych jest 16 licencjonowanych operatorów, którzy otrzymali zgodę na urządzanie zakładów sportowych. Nie każdy legalny bukmacher oferuje zakłady typu handicap, jednak u wielu z nich taka opcja znajduje się w stałej ofercie, szczególnie jeśli chodzi o piłkę nożną. Na ten moment takie serwisy jak LV BET, Fortuna, Totolotek oraz STS handicap posiadają w stałej ofercie.

Nadal nie wiesz, czy warto obstawiać handicapy oraz obawiasz się, że to może okazać się zbyt skomplikowane? To całkowicie zrozumiałe! Dlatego warto założyć konto u bukmachera, który oferuje darmowy zakład na start oraz inne bonusy online, które można wykorzystać do przetestowania tego jak działają handicapy w piłce nożnej lub tenisie. Niektóre promocje pozwalają na obstawienie meczu z depozytu bonusowego, który przyznawany jest po rejestracji w serwisie. Taki bet jest darmowy, ponieważ nie wymaga wpłacania przez gracza swoich własnych środków. Bonusy bukmacherskie mogą Ci pomóc w ustaleniu, czy warto obstawiać handicapy, czy bardziej opłacalny jest jednak tradycyjny typ 1×2. Należy jednak pamiętać, że hazard może uzależniać, dlatego apelujemy: graj odpowiedzialnie!