WADA podjęła decyzję w sprawie Rosji

11 grudnia 2019

Jakiś czas temu pisaliśmy o kłopotach z dopingiem, który ciągną się za Rosją już od kilku lat. Teraz doszło do eskalacji problemu – oficjalnie Rosja została zdyskwalifikowana i przez kolejne cztery lata nie zostaną zorganizowane tam żadne turnieje o mistrzowskiej randze. WADA swoją decyzją wywołała niemały szok, ponieważ takiej surowej kary nie otrzymało jeszcze żadne państwo.

Głos z tej sprawie zabrał sam prezydent Rosji, Władimir Putin. Stwierdził on na konferencji w Paryżu, że taka zbiorowa kara nie jest próbą zachowania czystości sportu, a jest ona podyktowana względami politycznymi. Zapowiedziano także, że najprawdopodobniej Rosja odwoła się od tej decyzji, do czego oczywiście ma jak największe prawo w ciągu 21 dni od ogłoszenia decyzji.

Niezależnie od sprzeciwów władz rosyjskich, na chwilę obecną decyzja WADA jest prawomocna, ponadto mówi się o tym, że dowody są na tyle silne, iż żadne odwołanie się nic nie wskóra (choć nie należy uprzedzać faktów, ponieważ nie wiadomo, co się jeszcze wydarzy – to jedynie spekulacje). Jeśli WADA utrzyma swój wyrok, Rosja zostanie wykluczona ze wszystkich większych imprez sportowych. Oznacza to, że nie będzie mogła zorganizować międzynarodowych turniejów, ponadto zawodnicy chociażby na Igrzyskach Olimpijskich (zawczasu sprawdź kod promocyjny Forbet) nie wystąpią pod flagą własnego kraju. Taki stan rzeczy miałby się utrzymywać przez 4 lata.

Kibiców interesuje jedna dosyć istotna sprawa – gdzie odbędą się MŚ w siatkówce mężczyzn w 2022 roku (sprawdź Fortuna kod bonusowy na spotkania siatkówki)? Jeśli WADA podtrzyma wyrok, to na pewno nie w Rosji, gdzie planowano od samego początku. Krążą pogłoski o tym, że być może Polska przygarnie kolejne siatkarskie mistrzostwa. Jednakże rzecznik prasowy polskiej federacji wypowiada się dosyć zdawkowo – według niego nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, biorąc pod uwagę możliwość odwołania, więc Polska nie zajmuje żadnego stanowiska w tej sprawie. Ale najprawdopodobniej MŚ w siatkówce mężczyzn (sprawdź kod promocyjny bukmacher Milenium bowiem oferuje u siebie spotkania siatkówki mężczyzn) nie odbędą się u nas. Dlaczego? Kwestie finansowe są niemożliwe do przeskoczenia.

Ostatnio pisaliśmy co nieco o tym, jakie wielkie wydarzenia siatkarskie Polska zobowiązała się zorganizować. W 2022 roku powinny odbyć się u nas MŚ w siatkówce kobiet (sprawdź kod bonusowy Betfan na siatkówkę kobiet), lecz cała impreza stoi pod znakiem zapytania. Wszystko rozbija się o fundusze – jeśli Polska nie dostanie odpowiedniego dofinansowania od władz, całe przedsięwzięcie może być po prostu niemożliwe do zrealizowania. Kolejnym problemem jest Holandia, która miałaby wspólnie z nami organizować mistrzostwa. Nie wszystkie pomysły, które proponują Holendrzy, podobają się władzom polskiej federacji.

Z drugiej strony szkoda by było rezygnować z tej imprezy, ponieważ zauważono wzrost zainteresowania siatkarkami. Przy spotkaniach polskiej reprezentacji nie raz zaobserwowano komplet publiczności na trybunach (jeśli kibicujesz polskim siatkarkom i lubisz obstawiać spotkania, sprawdź STS kod bonusowy).

Zatem gdzie zobaczymy MŚ w siatkówce mężczyzn? Niektóre plotki mówią, że w Chinach, które i tak są zaangażowani finansowo w organizację tego wydarzenia. Nie byłoby to więc zaskakujące, gdyby przejęli całkowitą organizację turnieju. Jednak jaka jest prawda, to okaże się w czasem. Teoretycznie do mistrzostw pozostało jeszcze trochę czasu, ale doskonale wiemy, że przygotowanie się i organizacja tak wielkich wydarzeń potrzebuje więcej niż kilku miesięcy. Nic więc dziwnego w tym, że rosyjskie władze, które już zdążyły zainwestować pieniądze w imprezę, nie są zachwycone sytuacją.