Co to jest VPN (Virtual Private Network) i czemu od 2017 stał się popularny wśród graczy bukmacherskich?

19 października 2020

Ustawa hazardowa w Polsce ma za zadanie regulować rynek gier bukmacherskich i utrudniać niezarejestrowanym podmiotom udostępnianie graczom i typerom swoich usług. W dobie Internetu oznacza to konieczność ograniczenia Internautom możliwości logowania się na zagranicznych serwisach i portalach bukmacherskich w celu obejścia zakazu. Jednym ze sposobów uszczelnienia tej oczywistej wady jest poprawka legislacyjna, dzięki której dostawcy usług internetowych w Polsce będą mogli blokować wszystkie krajowe numery IP logujące się na serwery nielegalnych firm bukmacherskich.

Lista legalnych bukmacherów w Polsce nie jest długa i są to firmy, które udostępniają naturalnie swoim klientom nowoczesne portale i serwisy do gry. Zagraniczni operatorzy jednak, którzy nie zarejestrowali się w Polsce i nie odprowadzają podatków z tytułu ustawy hazardowej, nie powinni umożliwiać Polakom gry na swoich stronach i dość skutecznie numery IP z polskich serwerów są blokowane. Usługa Virtual Private Network, czyli w skrócie VPN, powstała w trosce o bezpieczeństwo, anonimowość oraz szyfrowanie danych zwykłych użytkowników Internetu i jest w pełnie legalne oraz darmowe, o ile umie się prawidłowo skonfigurować takie połączenia.

Na szczęście dzisiaj istnieje mnóstwo skryptów, poradników oraz automatycznie działających programów wykonujących takie połączenia VPN za użytkownika. Ich główną zaletą jest to, że komputer połączony w sieci VPN z innym komputerem osobistym np. w Anglii, może zalogować się do brytyjskiego serwera używając lokalnego numeru IP i imitując tamtejszą, angielską maszynę. Osoby zainteresowane obstawianiem różnych typów bukmacherskich chętnie korzystają z tej furtki w celu uzyskania normalnego, szyfrowanego połączenia z zagranicznymi serwisami bukmacherskimi.