Szczypiorniści - Hiszpania mistrzem Europy

27 stycznia 2020

Zakończyły się zmagania o tytuł mistrza Europy w piłce ręcznej. Do finału doszła Chorwacja i Hiszpania, a w ostateczności to właśnie Hiszpanom udało się zyskać wygraną. Trzeba jednak przyznać, że szanse były jak najbardziej wyrównane i do samego końca nie było wiadomo, kto odejdzie jako mistrz. Sam wynik również wskazuje na równe szanse obu zespołów – Hiszpanie wygrali 22:20, zatem Chorwacji niewiele zabrakło do zdobycia tytułu. Na pewno zawodnicy obu drużyn byli już wykończeni turniejem – finał był dziewiątym spotkaniem, więc szczypiorniści wypatrywali już końca ME.

Jaki jest sekret sukcesu Hiszpanów? Być może to zasługa większej liczby klasowych graczy. Trener miał do dyspozycji aż 16 zawodników i każdy z nich miał swoje przysłowiowe pięć minut na boisku (tak naprawdę każdy zagrał ponad 10 minut). Częste rotacje pozwoliły na odpoczynek zawodników. Z kolei Chorwaci nie mieli takiego szczęścia – praktycznie cały mecz mogliśmy oglądać tych samych piłkarzy. Ponadto nie można nie wspomnieć o fenomenalnej grze Hiszpanów w bramce – Gonzalo Perez de Vargas bronił zaciekle, ponieważ miał aż 42% skuteczności. Chorwacja tutaj wypadła dużo słabiej – Marin Šego i Matej Ašanin osiągnęli 21% i 14% (zobacz kod bonusowy Betfan).

Wiemy już zatem, że na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zobaczymy Hiszpanów. Dla Chorwacji jest to trzecie srebro – nigdy nie zdobyli złota, dlatego fakt, że teraz byli tak blisko, może być uciążliwy dla zawodników. Norwegia zdobyła trzecie miejsce, pokonując Słowenię. Dla Słoweńców jednak nic straconego, ponieważ czwarta pozycja umożliwia im grę w olimpijskich kwalifikacjach. Uczestnikiem tych kwalifikacji będzie również Portugalia, co może być sporym zaskoczeniem. Portugalia przegrała z Niemcami bitwę o piąte miejsce – różnica również nie była duża, ponieważ ostateczny wynik to 29:27. Polska odpadła już jakiś czas temu, ale to nie koniec rozgrywek. W kwietniu powinien odbyć się mecz z drużyna z pierwszej rundy – może być to Rumunia, Litwa, Turcja albo Izrael. Kto zostanie naszym przeciwnikiem, dowiemy się już 30 stycznia (zobacz Fortuna kod bonusowy).

sts

A co słychać u polskich szczypiornistek? Przecież w zeszłym roku, dokładniej we wrześniu, wystartowała obiecywana od kilku lat ekstraklasa zawodowych piłkarek ręcznych (zobacz kod promocyjny bukmacher Milenium). Zaplanowano cztery rundy, odbyły się już dwie. Mistrzynie zostaną wyłonione dopiero w maju. Co prawda mówi się, że drużyna KPR Kobierzyce wyróżnia się na tle innych zespołów – kluczową rolę odgrywa Kinga Jakubowska. Ta młoda rozgrywająca stanowiła twardy orzech do zgryzienia chociażby podczas spotkania z drużyną Eurobud JKS Jarosław – Jakubowska posłała im aż 15 bramek (na pozostałe zdarzenia możesz wykorzystać od STS bonus powitalny). Mimo że ta drużyna wybija się na tle pozostałych, poziom gry jest naprawdę zrównany i zespół na najniższym szczeblu też potrafi namieszać.

W 2024 roku mają się odbyć ME piłkarek ręcznych. Polska startowała jako kandydat do organizacji, jednak nie uzyskaliśmy odpowiedniego uznania i finalnie turniej zorganizują takie kraje jak Węgry, Austria i Szwajcaria (zobacz kod promocyjny Forbet) – dla Austrii i Szwajcarii będzie to debiut w organizacji tego typu zawodów. Turniej ma rozegrać się pod koniec 2024 roku, mianowicie od 28 listopada do 16 grudnia. Na organizację tej imprezy wskazane państwa mają jeszcze trochę czasu, więc możemy spodziewać się czegoś wielkiego, tym bardziej, że piłka ręczna (szczególnie kobiet) zyskuje na coraz większej popularności.