Jak powstają kursy bukmacherskie?

16 października 2020

Każdy, kto kiedykolwiek obstawiał jakieś spotkanie sportowe u bukmachera miał z pewnością do czynienia z kursami bukmacherskimi. Czym one są? Najprościej ujmując, prezentują one szanse obu zespołów na wygraną meczu.

Kiedy typer obstawia wydarzenie u konkretnego bukmachera, na przykład Milenium, jego wygrana zależy przede wszystkim od wyniku tego wydarzenia, ale również od tego, jaki kurs zdecydował się obrać ten bukmacher. Różnice są spore. Niekiedy można się spotkać z niskim kursem jak 1,02, a niekiedy z dość wysokim, który przekracza 4,2. Koniecznie należy na to zwracać uwagę.

Osoby obstawiające zakłady bukmacherskie na poważnie powinny znać zależność pomiędzy kursem bukmacherskim, a prawdopodobieństwem. Dzięki temu, są bowiem w stanie ocenić, czy dane spotkanie to tak zwany valuebet i mogą opracować swój własny, indywidualny system typowania.

U większości bukmacherów, jak na przykład Fortuna, kursy przedstawiane są w formie dziesiętnej. Sprawia to, że nie ma problemów z ich odczytaniem. Poza tym, jest to bardziej zachęcające z punktu widzenia gracza. Łatwiej jest mu zdecydować się na obstawienie pieniędzy przy kursie 2,5, wiedząc że o taki iloczyn może pomnożyć swoją wygraną, niż przy kursie, który wynosiłby 250%.

Obecnie niewielu typerów samodzielnie zajmuje się przeliczaniem kursów bukmacherskich na prawdopodobieństwo. Stworzono bowiem do tego celu specjalne kalkulatory, z których można skorzystać online. Jeżeli ktoś liczy na duże i spektakularne wygrane, powinien raczej zdecydować się na obstawianie po wysokich kursach. Najlepiej na początek zająć się jedną dyscypliną i wyspecjalizować w niej, a dopiero później starać się wygrać z bukmacherem również na innych polach.