Letnie Grand Prix w Skokach Narciarskich 2019

31 lipca 2019

Sezon 2019 Letniego Grand Prix w Skokach Narciarskich wystartował. Mimo iż odmiana ta jest mniej popularna niż jej zimowy odpowiednik, nie znaczy to, że nie ma możliwości obstawiania jej. Wielu bukmacherów działających w Polsce zdaje sobie sprawę, że nawet latem skoki są u nas dosyć popularne i także w tej dyscyplinie mogą oferować swoje usługi. A skoro zakłady, to i bonusy bukmacherskie, więc każdy zainteresowany gracz może sprawdzić ofertę pzbuk bonus.

Obecny sezon Letniego Grand Prix zaczął się w Wiśle 20 lipca i potrwa on do 5 października, zaś finałowe zawody odbędą się w niemieckim Klingenthal. Na tegoroczną edycję składać się będzie łącznie osiem konkursów. Pierwszy konkurs indywidualny zakończył się zwycięstwem Słoweńca Timiego Zajca, drugie miejsce zajął Dawid Kubacki. Konkurs drużynowy z kolei padł łupem Polskiej ekipy. W sobotę miał miejsce drugi konkurs indywidualny w niemieckim Hinterzarten, gdzie wygrał Karl Geiger, stając się jednocześnie liderem całego cyklu. Jednak do końca turnieju jeszcze kilka konkursów, więc wiele się jeszcze może zmienić. Nie ma między innymi triumfatora ostatniej edycji zimowego Pucharu Świata w skokach, Ryoyu Kobayashiego, który wraz z większością kadry A brał udział w ten weekend w Pucharze Japonii, oraz póki co trenuje w kraju. Na dodatek nabawił się niedawno dość nietypowego urazu łydki, gdyż… nadział się nogą na ostre zakończenie trofeum Willingen Five, które otrzymał on za zwycięstwo w zeszłorocznej edycji tego turnieju. Konieczna była chirurgiczna interwencja, na szczęście jednak kontuzja okazała się niegroźna i skończyło się na kilku szwach. W Niemczech nie pojawił się również zwycięzca ubiegłorocznego cyklu Letniego Grand Prix i zdobywca trzeciego miejsca w konkursie w Wiśle Jewgienij Klimow, trenujący w kraju. Również nasza kadra pojechała do Hinterzarten w rezerwowym składzie – z grupy A wybrali się tam jedynie Stefan Hula oraz Maciej Kot.


letnie grand prix 2

Następne zawody Letniego Grand Prix zgodnie z terminarzem będą miały miejsce 10 sierpnia we Francuskim Courchevel na skoczni dużej o rozmiarze skoczni 135 metrów. Nie wiadomo jeszcze w jakim składzie stawią się poszczególne narodowości, ale niemal pewnym jest to, że będzie można postawić zakład o to, kto wygra, więc warto zapobiegawczo wybrać wcześniej bukmachera mającego w swojej ofercie obstawianie skoków. Na pewno ranking bukmacherów online 2019 weźmie pod uwagę to, kto oferował zakłady na tę imprezę.

Niezmiennie jednak faworytami w kontekście walki o drużynowe trofeum, czyli Puchar Narodów, są Niemcy i Polacy. Tutaj najprawdopodobniej walka będzie trwała do ostatniego skoku każdego z reprezentantów i każda dziesiąta część punktu może mieć znaczenie w kontekście końcowego wyniku. Obecnie na prowadzeniu w tej klasyfikacji są nasi zachodni sąsiedzi. Jednak w kwestii indywidualnej ta sprawa nie jest tak oczywista. Liderem klasyfikacji po dwóch konkursach jest Karl Geiger, jednakże będący na drugim miejscu w rankingu Timi Zajc po wygranej w Wiśle nie wystartował w Hinterzarten, tak samo jak i kilku wcześniej wspomnianych zawodników, którzy mogliby mieć znaczący wpływ na układ czołówki zarówno samego konkursu, jak i klasyfikacji generalnej cyklu. Ich forma może być wielką niewiadomą. Wirtualne podium po dwóch konkursach uzupełnia Gregor Schlierenzauer, którego forma ma spore wahania, gdyż w dwóch konkursach, w których wziął udział, zajął odpowiednio 25. i 2. miejsce.

Już pod koniec zeszłego sezonu zimowego Karl Geiger sygnalizował zwyżkę formy i regularnie notował wysokie miejsca. Przy założeniu, że lista startowa w Courchevel będzie wyglądać tak samo jak w Hinterzarten, to młody Niemiec ma duże szanse na powtórzenie wyniku z ostatniego konkursu. Jednak wydaje się, że nawet jeśli w trakcie trwającego letniego sezonu powróciłoby kilku mocniejszych zawodników, Karl powinien być w stanie zakończyć następne zawody na wysokim miejscu. Kolejnymi potencjalnymi kandydatami do zwycięstwa zarówno w najbliższym konkursie, jak i całym letnim cyklu, są Słoweniec Peter Prevc oraz Niemiec Richard Freitag, którzy wystąpili do tej pory we wszystkich konkursach i prezentują stosunkowo stabilną formę. Sporą niewiadomą jest natomiast forma Austriaka Gregora Schlierenzauera, który w Wiśle był 25., zaś w Hinterzarten zajął drugą pozycję, rozdzielając na podium niemieckich skoczków – Geigera i Freitaga. Kolejnym potencjalnym zaskoczeniem może okazać się Słoweniec Žiga Jelar, który na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince zajął 34. miejsce i w efekcie nie zakwalifikował się do drugiej serii, zaś podczas zawodów na niemieckiej skoczni wygrał kwalifikacje, a same zawody ukończył na pozycji piątej. Jego niestabilna forma może spowodować niemałe zaskoczenie w następnym konkursie w Courchevel.


letnie grand prix 3

Jednak póki nieznane są jeszcze składy, a chcemy obstawiać skoki narciarskie, można odebrać u bukmachera efortuna kod bonusowy, który będziemy mogli wykorzystać, gdy będziemy wiedzieć więcej i tym samym niektórzy typerzy mogą zdecydować się na zakłady właśnie z tej dziedziny.

A jak wygląda sytuacja w Letnim Pucharze Kobiet? Tutaj niestety nasze reprezentantki nie mają powodów do zadowolenia ze swoich wyników – w ostatnim konkursie w Hinterzarten podopieczne Łukasza Kruczka nie przebrnęły nawet kwalifikacji, a w konkursie drużyn mieszanych, gdzie do Andrzeja Stękały i Stefana Huli dołączyły Joanna Szwab oraz Kinga Rajda, nasza reprezentacja zajęła ostatnie, dziesiąte miejsce. Jednak w naszym kraju kobiece skoki tak naprawdę dopiero zaczynają swoje istnienie. Musi minąć jeszcze kilka sezonów, zanim szkolenie wejdzie na optymalny poziom, a dziewczyny, które mają jeszcze całą karierę przed sobą (starsza z tej dwójki ma zaledwie 22 lata), rozwiną się i nabiorą doświadczenia. W kobiecych skokach najprędzej można upatrywać zwycięstwa Japonki Sary Takanashi. Ta mierząca 151 cm wzrostu 23-latka wygrała wszystkie dotychczasowe siedem cykli Letniego Grand Prix Kobiet oraz już zdążyła wygrać pierwszy konkurs tegorocznej edycji (kobiecy sezon letni zaczął się trochę później niż męski oraz swój start miał właśnie w Hinterzarten). Ponadto, cztery z siedmiu sezonów zimowego Pucharu Świata zakończyła na pierwszym miejscu, za każdy zdobywając Kryształową Kulę, jednocześnie wszystkie sezony zimowe, w których brała udział (czyli od 2011/12), kończyła w pierwszej trójce. Niewątpliwie zwycięstwo innej zawodniczki może być odbierane jako niemała niespodzianka. Jak widać, wszystko jest możliwe, co wpływa także na zakłady bukmacherskie. Jeśli kogoś interesują kobiecie skoki, warto pomyśleć nad zakładem w tej kategorii i zgarnąć u bukmachera betclic bonus.

Nie wszyscy bukmacherzy jednak są zainteresowani cyklem letnim z powodu jego stosunkowo niskiej oglądalności w porównaniu z zimowymi zawodami, zaś niektórzy z kolei już teraz oferują możliwość obstawiania Turnieju Czterech Skoczni. Jest to turniej z bogatą historią, corocznie odbywający się na przełomie grudnia i stycznia od ponad 70 lat na terenie Niemiec oraz Austrii. Rządzi się swoimi specyficznymi zasadami. Najważniejszą, która wyróżnia te zawody na tle pozostałych w kalendarzu, to obowiązujący system K.O., czyli pięćdziesięciu zawodników jest łączonych w pary, które dobierane są na podstawie wyników kwalifikacji. Do drugiej serii wchodzi 25 zwycięzców par oraz pięciu tak zwanych „Lucky Looserów”, czyli zawodników, którzy przegrali swoje pary, ale uzyskali największy dorobek punktowy. Turniej Czterech Skoczni nie zalicza się do rankingu Pucharu Świata (zawodnicy nie otrzymują punktów do klasyfikacji za zawody będące częścią TCS), liczą się wyniki z każdej serii zawodów, które są sumowane. Na turniej ten, a w szczególności na sam system K.O. często są oferowane zakłady live co do wyniku konkretnej pary zawodników. Warto się zorientować, jaki lvbet kod promocyjny ma swojej ofercie i być przygotowanym na ten prestiżowy zimowy turniej.

Skoro już rozmawiamy o zimowym cyklu skoków narciarskich, to często Letnie Grand Prix daje jakieś możliwości przewidzenia wyników zimowego Pucharu Świata, więc najlepsi latem często są wśród najlepszych także zimą. Jednak trzeba brać pod uwagę także to, że wielu zawodników odpuszcza letnie zawody, aby lepiej przygotować się do zimowego sezonu lub po prostu złapać chwilę odpoczynku od nieustannych treningów. Stąd też nie należy przekładać wyników z Letniego Grand Prix w stosunku do zimowych zawodów z dokładnością jeden do jednego. Wyniki Letniego Grand Prix mogą jedynie do pewnego stopnia zasugerować, który z zawodników może być w dobrej formie za parę miesięcy. Niezależnie jednak od tego, jak planujemy obstawiać zawody, warto sprawdzić, jakie bonusy oferują bukmacherzy, aby wiedzieć, czy na przykład sts kod bonusowy proponuje swoim graczom celem wykorzystania w obstawianiu zakładów.


letnie grand prix 4

Jednak niezależnie od tego czy to lato, czy to zima, jest jeszcze jeden czynnik, na który człowiek nie ma wpływu, jednocześnie mogący wpływać w istotny sposób na końcowy wynik zawodów, czyli pogoda. Nie chodzi tylko o wiatr sam w sobie, ale też o możliwe występowanie opadów deszczu lub śniegu. Mogą wypaczyć wynik zawodów, a nawet całkowicie zmusić organizatorów do odwołania konkursu, gdyż zbyt mocny wiatr oraz zbyt intensywne opady mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zawodników. Co prawda od paru sezonów w oficjalnych zawodach pod patronatem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) jest stosowany dodatkowy przelicznik punktowy uwzględniający siłę oraz kierunek wiatru podczas skoku, jednak nie uwzględnia on opadów (przekładających się na prędkość na progu, a co za tym idzie, na długość skoku), a także nie zawsze odpowiada rzeczywistym warunkom. Z jednej strony zaburza to balans zawodów. Z drugiej strony bardziej wpływa to na nieprzewidywalność tych zawodów, gdyż zawodnik, na którego nikt nie stawiał, może niespodziewanie znaleźć się w czołówce dzięki nagłej zmianie wiatru na bardziej korzystny, oraz odwrotnie – dotychczasowy faworyt może przez niesprzyjające warunki zakończyć próbę z marnym wynikiem, grzebiąc tym samym swoje szanse na dobry wynik w zawodach. Aby jedynie sprawdzić swoje możliwości warto rozważyć odebranie freebet 2019, jeśli chcemy obstawiać zakład, który niekoniecznie musi być pewny, gdyż na przykład może się okazać, że zawody zostały odwołane (często zdarza się w Klingenthal oraz fińskich Kuopio, Lahti oraz Kuusamo z powodu wiatru).

Aby mieć pewność, czy można zawrzeć zakład na skoki narciarskie, możesz sprawdzić, jaki jest najlepszy bukmacher online, jeśli chodzi o obstawianie zarówno skoków, jak również innych dyscyplin i zdarzeń.