Kursy bukmacherskie

3 lutego 2021

Co to są kursy bukmacherskie?

Z pewnością gracze, którzy już od jakiegoś czasu stawiają zakłady, mają pełną świadomość co oznacza dany kurs w zakładzie. Ten artykuł został przewidziany dla początkujących graczy, jednak zachęcamy wszystkich do zapoznania się z opisem, czym są kursy bukmacherskie i jak wyglądają one od strony bukmachera. A prezentują się naprawdę ciekawie.

Kurs bukmacherski na wydarzenie oznacza rodzaj prawdopodobieństwa, jakie zakłada serwis wystawiający dany kurs, na wystąpienie danego wyniku w spotkaniu. Bukmacher oceniając potencjalne szanse obydwu drużyn, czy zawodników, określa prawdopodobieństwo, po której stronie będzie wygrana. Najczęściej kursy są podawane w systemie dziesiętnym (np. 1.20, 1.59 , 3.42), jednak występują również kursy ułamkowe stosowane najczęściej w Anglii (np. 5/2, 3/2) lub amerykańskie tak zwane moneyline w postaci na przykład -120 lub +140. Każdy typ ma takie samo znaczenie, wyraża oczekiwany zwrot/ wygraną od stawki. Im wyższy kurs, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia typowanego wyniku.


typy kursow

Na przykład w meczu Juventus Vs Real Madryt, jeśli 1 to kurs 1.20, a 2 to 1.59 oznacza to, że bukmacher ocenia Juventus jako faworyta i obstawia przy większym prawdopodobieństwie jego wygranej. Poprzez kurs w spotkaniu, bukmacher oferuje możliwość graczom do typowania nieskończenie wielu rodzajów zakładów. Od popularnego zakładu na zwycięzcę i remis, czyli 1X2, po zakłady Over/Under w bramkach/punktach, a kończąc na zakładach wymyślanych dla urozmaicenia oferty rynkach, na przykład: Czy dany zawodnik zejdzie z boiska w trakcie spotkania?

Ze względu na fakt, iż gracze lubią się zakładać praktycznie o wszystko, zaczęto wprowadzać do oferty zakłady na wydarzenia kulturalno-rozrywkowe oraz polityczne. Generowany jest na nie coraz większy popyt na rynku, dlatego też są rozwijane i powstaje coraz więcej zakładów na najpopularniejsze reality show i tym podobne.

Jak bukmacher określa kurs?

Kursy bukmacherskie są ustalane w oparciu o wiele czynników. Między innymi bukmacher musi w pierwszej kolejności zweryfikować, jak wyglądają statystyki grających ze sobą drużyn/ zawodników. Bukmacher jest zobowiązany sprawdzić formę drużyn/ zawodników, ich ostatnie kontuzje, oficjalnie podane taktyki w meczu oraz statystyki z ostatnich spotkań. Wszystkie te parametry mają wpływ na wysokość kursów. Dlatego też czasami bukmacher mimo, że wystawia mecz przed jego rozpoczęciem, czasami dokonuje zmiany kursów z powodu nowych informacji, dotyczących drużyn/ zawodników grających w spotkaniu.

Teraz już wiemy, dlaczego oferta spotkań na żywo nie jest aż tak szeroka jak przedmeczowa. Rachunek prawdopodobieństwa jest tak zaburzony, przez ilość zmiennych w ciągłym ruchu, że bukmacher musi w bardzo szybkim czasie przekonwertować masę zmieniających się danych i wystawić odpowiednie kursy. Dlatego tak często zdarzają się pomyłki bukmachera i postawione zakłady muszą być anulowane lub rozliczane po kursie, jaki według bukmachera powinien być w trakcie stawiania kuponu, a z powodu błędu był nieadekwatny.

Jest wielu graczy, którzy na takich błędach generują swoje wygrane. Jest to jednak próba oszukania bukmachera. Jeśli okaże się, że klient zagrał kupon po nieaktualnym kursie, zazwyczaj bukmacher zdąży anulować kupon lub ponownie go rozliczyć po odpowiednim kursie. Jeśli jednak Klient zdąży wypłacić środki, jest to walka z wiatrakami. Mimo, że będzie miał na koncie saldo minusowe, ciężko stwierdzić, czy bukmacher zdecyduje się wejść na drogę prawną w celu odzyskania środków. Jest to już kwestia indywidualna. Jedno jest pewne, taki Klient nie będzie już mógł pograć u tego bukmachera.

Musimy również pamiętać, iż bukmacherzy kursy ustalają również na podstawie swojej marży. Jest to zarobek bukmachera, który zamieszczony jest w każdym kuponie. Dlatego przyjmuje się, że bukmacher nigdy nie przegrywa, czerpie korzyść nie tylko z Twoich przegranych środków, jednak każdy postawiony kupon, tak zwany obrót jaki wykonują gracze łącznie, generuje zysk dla bukmachera.

Jedyny moment, kiedy bukmacher faktycznie traci środki, to opłacanie podatków za graczy, którzy bardzo długo grają jednym depozytem.

Jak to działa? Postaramy się pokrótce to przybliżyć. Jeśli klient wpłaci 1000 PLN i postawi całość na jednym kuponie, podatek opłacany jest z depozytu klienta. Jeśli jednak kupon okaże się wygrany i klient nie wypłaci środków tylko bawi się dalej, każdy kolejny podatek od postawionego kuponu bukmacher wypłaca już jakby ze swoich środków. Niby saldo klienta jest pomniejszane, jednak każdorazowy podatek, jaki bukmacher musi zaksięgować jest dla niego w pewnym sensie stratą.

Czy polski bukmacher wylicza kursy tak samo?

Jak wygląda sytuacja, kiedy bukmacher kursy musi dostosować do obowiązującego w naszym kraju podatku od stawki? Zasada jest taka sama. Bukmacher nie może zawyżać kursu, czyli zmienić rachunku prawdopodobieństwa, abyś mógł zarobić na każdym postawionym kuponie. Byłaby to zbyt duża strata dla bukmachera, a nie na tym polega hazard.

Obowiązujący w Polsce podatek od stawki to nie mała suma, jest to aż 12%. Czyli za każdą wydaną złotówkę, musimy już na wstępie opłacić podatek kwotą 0,12 PLN. Aby za postawioną złotówkę wygrać, a raczej nazywając rzeczy po imieniu, otrzymać zwrot tej kwoty, kurs pojedynczej selekcji nie może być niższy niż 1.14. Dlatego, jeśli widzisz kursy w ofercie bukmachera poniżej 1.14, możesz jedynie dodać je do kuponu wielokrotnego. Tylko wtedy nie stracisz na danym kuponie.

Z uwagi na fakt, iż ustawa hazardowa nie dopuszcza do wygrania kwoty poniżej postawionej stawki, system powinien odrzucić chęć postawienia kuponu pojedynczego z kursem poniżej 1.14. Przy próbie postawienia kuponu z kursem 1.07 otrzymujemy komunikat: Możliwa wygrana jest niższa od stawki!

Właśnie to jest powód wszech ogarniającej frustracji wśród graczy. Zagraniczni bukmacherzy pozwalali na grę bez podatku, teraz niestety jesteśmy stratni już na samym początku, mając świadomość, że przed ewentualną wygraną musimy uiścić podatek od rozrywki w postaci 12% od kwoty wniesionego zakładu.

Bez podatku w powyższym przykładzie moglibyśmy zgarnąć 7% za wygrany zakład, w polskim bukmacherze bylibyśmy 5% stratni, dlatego też system nie pozwala na wybranie takiego spotkania jako pojedynczy kupon.

Zakłady bukmacherskie kursy, o wartościach poniżej wymaganych przez podatek, ustalają jedynie w formie dorzucenia ich do kuponu wielokrotnego. Tutaj możesz sobie podwyższyć kurs łączny, a mając świadomość, że niski kurs to wysokie prawdopodobieństwo sprawdzalności takiego wyniku, masz większą pewność swojej wygranej.

Bukmacherzy proponują od czasu do czasu promocje, które podwyższają wygrana lub stawkę kuponu. Jest to forma gry bez podatku, jednak nie może to być stosowane na co dzień z uwagi na założenia ustawy hazardowej. Dodatkowo w tego typu promocjach bukmacherskich prawie zawsze wymagane jest wnoszenie zakładów akumulowanych charakteryzujących się wysoką marżą i niskimi szansami, że kupon „wejdzie”.

BukmacherBONUSOferta specjalna
sts kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 1200 zł
Nasz bonus: 1200 zł + 25 Freebet + 34 zł zakład bez ryzyka + 20 zł betgames + 20 zł zakłady wirtualne

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
betfan kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 2691 zł
Nasz bonus: 600 zł zakład bez ryzyka + 3x777 zł bonus od depozytu (wygrane *10!) + 30 zł w darmowych zakładach na Gry, Esport i Sport

Kod bonusowy: PREZENCIKVIP1

Odbierz bonus
fortuna kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 1000 zł
Nasz bonus: 2000 zł bonus od depozytu + 210 zł zakład bez ryzyka + 20 zł Freebet

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
ewinner kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 500 zł bonus od II depozytu + 155 zł zaklad bez ryzyka

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
forbet kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 2000 zł
Nasz bonus: 2200 zł od depozytu + 120 zł zakład bez ryzyka + 50 zł Freebet

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
pzbuk kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 200 zł
Nasz bonus: 200 zł Cashback + 200 zł extra

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
superbet kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 100% od pierwszej wpłaty do 50 zł + Cashback do 500 zł + 30 zł Freebet

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
betclic kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 550 zł Cashback + 50% więcej na AKO

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
totalbet kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 5000 zł
Nasz bonus: 5000 zł + 40 zł Freebet

Kod rejestracyjny: PREZENTVIP

Odbierz bonus
lvbet kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 1500 zł
Nasz bonus: 3000 zł bonus od depozytu + 333 zł zakład bez ryzyka + 20 zł bez depozytu + 20 zł na sporty wirtualne + 50 zł dla posiadaczy karnetu

Kod bonusowy: PREZENTVIP

Odbierz bonus
totolotek kursy bukmacherskie Bonus standardowy: 500 zł
Nasz bonus: 500 zł bonus na start + 49 zł bonus mobile + 25 zł bonus bez depozytu + 66% bonus na AKO

Kod rejestracyjny: PREZENTVIP

Odbierz bonus

Jak można czytać średnie kursy bukmacherskie?

Czy istnieje takie pojęcie jak średni kurs? Uśredniony kurs ciężko ustandaryzować. Pojęcie ma na celu określenie średniego kursu u wszystkich bukmacherów. Serwisy posiadają różne modele do obliczania kurów, jak również posiadają różny dostęp do wszelkich niezbędnych informacji. Dlatego też kursy mogą się nieco różnić między serwisami. Jeśli zauważysz, że bukmacher ma dużo wyższy kurs niż konkurencja, widocznie nie dokonał aktualizacji, bądź celowo chce zwabić nim większą ilość graczy.

Czasami takie działania mają na celu wygenerowanie większego obrotu, co jest dla bukmachera korzystne, jednak musi on zawsze brać pod uwagę możliwość wygranej graczy. Jeśli jednak wysoki kurs jest tylko błędem u bukmachera nie łudź się, że uda Ci się wygrać, a bukmacher pozwoli Ci wypłacić środki. Są to bardzo sporadyczne sytuacje.

Jakie stawki bukmacherskie są przyjmowane w serwisach?


minimalna stawka zakladu

Minimalna stawka w Fortunie, naszego lidera na polskim rynku online to 2PLN, tak samo jak w STSie. Jednak Totolotek zezwala na typowanie już za 1PLN, a LV BET proponuje zakłady już od 0,50 PLN.

Poprzeczka jest nisko zawieszona, jeśli chcesz się tylko pobawić w typera, możesz używać niskich stawek, jeśli jednak masz pewniaka, możesz zwiększyć stawkę, oczywiście zawsze uwzględniając swój budżet przewidziany na grę. Pamiętaj, zawsze graj odpowiedzialnie.

Mamy nadzieję, że choć w minimalnym stopniu udało nam się wyjaśnić, jak działają kursy i czym tak na prawdę są. Jest to wyłącznie czysta matematyka.


zakłady bukmacherskie online bukmacherzy PZBuk bukmacher PZBuk PZBuk zakłady Fortuna Bukmacher Fortuna Fortuna Bukmacher ranking bukmacherów 2019 ranking bukmacherów bonusy bez depozytu bukmacher bonus bez depozytu bonusy bukmacherskie na start darmowe bonusy bukmacherskie obstawianie meczy