Kto kontroluje zakłady bukmacherskie

8 stycznia 2018

W Polsce jeszcze nie tak dawno temu rynek zakładów bukmacherskich był kompletnie pozbawiony jakiejkolwiek kontroli, przez co łatwo było zaliczyć firmy z tego rynku do szarej strefy. Przedsiębiorstwom oferującym zakłady lotto w Internecie teoretycznie dużo łatwiej było więc chociażby ukrywać swoje dochody czy rozwiązywać spory z konsumentami w nie do końca kontrolowanych warunkach.

W celu uniknięcia rozkwitu szarej strefy, ale także dla ochrony społeczeństwa przed zgubnym efektem popularyzacji gier hazardowych (zwłaszcza wśród osób najmłodszych) wprowadzono w 2009 roku ustawę regulującą rynek gier hazardowych w Polsce. Chociaż najbardziej powszechne jest przekonanie, że kontrolowane są tylko i wyłącznie zakłady bukmacherskie, w rzeczywistości chodzi także o znacznie szerszą grupę podmiotów, wśród których znajdują się nie tylko kasyna, ale nawet zwykłe puby z popularnymi maszynami jak „jednoręki bandyta”.

Nie brakuje miejsc, w których rozgrywane są chociażby pokazowe turnieje czy sportowe rozgrywki w pokera i inne gry karciane – zgodnie z definicjami zawartymi w polskiej ustawie, są to gry hazardowe, więc podmioty próbujące je organizować, muszą się najpierw zarejestrować. Dzięki temu, wszystkie zarejestrowane w Polsce legalne zakłady są wnikliwie analizowane, kontrolowane i weryfikowane przez liczne urzędy i instytucje kontrolujące rynek czy fiskus chociażby.

Aby zarejestrować w Polsce działalność związana z prowadzeniem zakładów bukmacherskich czy udostępnieniem wirtualnego kasyna online, konieczne jest spełnienie szeregu kryteriów formalnych i prawno-organizacyjnych. W efekcie nie tak łatwo jest otworzyć w Polsce duże i konkurencyjne dla innych totolotek zakłady bukmacherskie. Nowe podmioty muszą nie tylko przekonać do siebie wszystkie urzędy, ale także sprostać wymogom chociażby w zakresie prowadzonej dokumentacji i rachunkowości. Podmioty te są także opodatkowane według innych stawek, przez co ekonomiczny zysk prowadzenia takiej działalności jest nieco mniejszy, niż miało to miejsce w przeszłości.

Oceń artykuł