Kary za doping w Rosji

29 listopada 2019

Problem dopingu w sporcie w dzisiejszych czasach może wydawać się prawie niemożliwy – szereg badań, przez które przechodzą sportowcy, oraz kontrole powinny temu skutecznie zapobiec. Zazwyczaj myślimy w takich kategoriach, że to jeden przypadek na setki i z automatu taki zawodnik zostaje wykluczony. Prawda okazuje się jednak dużo bardziej skomplikowana, gdyż Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) dopatrzyła się pewnych nieprawidłowości chociażby ze strony Rosji. Nieprawidłowość to w sumie dosyć lekkie określenie, ponieważ Rosja miała dopuścić się manipulacji wynikami, które WADA dostała od laboratorium antydopingowego w Moskwie. Zasady zostały naruszone już przy dacie składania dokumentów, ponieważ Rosja spóźniła się, jednak jak można zauważyć, nie to opóźnienie było najgorsze.

Problem Rosji z dopingiem ciągnie się już od wielu lat. Pierwsze problemy miały wyjść już koło 2016 roku. Wysłane dane według komisji miały być nie do końca autentycznie i wybrakowane, gdyż niektóre dane usunięto albo zmieniono. Rosja zostanie ukarana z pewnością, więc czekamy na oficjalne oświadczenia WADA.

Jakie sankcje mogą spotkać Rosję w wyniku takich oskarżeń? Teoretycznie ostateczna decyzja ma zostać podjęta dopiero 9 grudnia, aczkolwiek już teraz krążą pewne informacje i opinie w tym temacie. WADA w pierwszej chwili chciała wykluczyć Rosję na cztery lata z najważniejszych imprez sportowych, co przecież mogłoby się odbić na organizacji Euro 2020. Mistrzostwa Europy w pierwotnym założeniu miały odbyć się w 12 państwach, w tym w Rosji, w Sankt Petersburgu (sprawdź Betclic kod promocyjny, by móc obstawiać w przyszłym roku zakłady na Euro). Oprócz Euro kibiców interesuje także to, co stanie się z siatkarskim mundialem, chociaż zostało do tej imprezy tak dużo czasu, że na razie bardziej palącą kwestią wydaje się Euro (mecze siatkówki obstawisz u legalnych bukmacherów, sprawdź PZBuk kod bonusowy)

Z drugiej jednak strony dosłownie kilka dni temu padło zapewnienie, że ewentualne kary nie będą jednak dotyczyły rozegrania spotkań piłki nożnej przy Euro w Rosji. Jednak wykluczenie Rosji z imprez sportowych wciąż jest możliwe, chociażby w letnich igrzyskach 2020 odbywających się w Tokio i w zimowych igrzyskach 2022 w Pekinie Rosjanie teoretycznie mogliby wystartować wyłącznie pod flagą neutralną (na te wydarzenia będą pewnie zakłady, więc już teraz sprawdź kod bonusowy Fortuna). Już teraz rosyjscy lekkoatleci nie reprezentują swojego kraju, a są właśnie neutralni.

Nie tylko Rosja ma problem z dopingiem. Większą uwagę zwraca się także na Ukrainę, Białoruś, Kenię i Etiopię. Szczególnie w Etiopii w tym roku przyłapano już dwóch zawodników, którzy stosowali doping. Jednym z nich jest sam mistrz Afryki w biegach na 10 000 m oraz Etiopka Etaferahu Temesgen Wodaj. Kobieta stosowała erytropoetynę i testosteron. Aktualnie kobieta jest zawieszona i oczekuje na oficjalną karę.

Jak widać, to kolejny zawodnik Etiopii, który stosuje doping, więc związek lekkoatletyczny tego kraju postanowił przygotować edukacyjny program, by uświadamiać zawodników o zagrożeniach płynących z dopingu (lekkoatletykę obstawisz u legalnych bukmacherów, sprawdź kod promocyjny Totolotek). Jak widać, należy edukować i faktycznie stale kontrolować zawodników, aby o wynikach podczas rozgrywek decydowały faktyczne umiejętności i rzetelne przygotowanie, a nie doping. A czy w Polsce problem występuje? Niestety, doping spotykany jest w sporcie na całym świecie. W naszym kraju każdego roku około 1-2% polskich sportowców w swoim organizmie zawiera niedozwolone substancje. To niewielki procent, więc jest to jakieś pocieszenie. Kibicuj uczciwym zawodnikom i sprawdź kod promocyjny Betfan.