Historia zakładów bukmacherskich. Jak to się zaczęło?

16 października 2020

Bukmacherka jest obecnie bardzo popularną rozrywką, którą wybiera wiele osób. Każdy, kto ma zamiłowanie do hazardu i ryzyka ma możliwość zainwestowania swoich środków i wygranej lub ich utarty. Okazuje się, że pierwsze zakłady pojawiły się jeszcze w starożytności, kiedy obstawiano wyścigi rydwanów konnych lub wynik walk.

Pierwsze prawdziwe zakłady bukmacherskie pojawiły się stosunkowo niedawno, bo w 1888 roku w Wielkiej Brytanii. Były to oczywiście nieformalne zakłady, a dotyczyły meczy piłki nożnej. Zakłady te były przyjmowane przez dziennikarzy, którzy sami ustalali kursy i pełnili rolę dzisiejszych bukmacherów.

Zakłady te bardzo szybko zyskały sporą popularność, ponieważ ludzie polubili ten rodzaj rozrywki. W krótkim czasie zaistniała również możliwość obstawiania tenisa, czy konnych wyścigów, tak wtedy popularnych. W latach 30 XX wieku pojawiły się już profesjonalne firmy bukmacherskie. Przyjmowały one zakłady i wystawiały swoje kursy. Kapitał pierwszego z zakładów wynosił wówczas zaledwie 150 funtów.

Z czasem, zakłady te stały się popularne na całym świecie i w każdym mieście pojawiły się punkty. W Polsce od lat największym powodzeniem cieszy się Fortuna – bukmacher od wielu lat funkcjonujący na rynku.

Obecnie jednak bukmacherka przenosi się powoli do Internetu. Bukmacherzy, jak eToto otwierają swoje witryny z możliwością rejestracji i typowania całkowicie online. Większość z bukmacherów stworzyła również własne aplikacje mobilne, za pomocą których typerzy mogą obstawiać, ale również sprawdzać na żywo wyniki, statystyki i oglądać mecze. Oznacza to, że powoli kończy się era tradycyjnej bukmacherki w punktach stacjonarnych.