Fortuna vs Totolotek, porównanie bukmacherów

21 czerwca 2019

 

Wprowadzenie jakiś czas temu znowelizowanej ustawy anty hazardowej wcale nie spowodowało w naszym kraju zmniejszenia zainteresowania zakładami bukmacherskimi. Polscy gracze z gry w nielegalnych offshorowych bukmachera przenieśli się do legalnych podmiotów, głównie liderów polskiego rynku bukmacherskiego czy Fortuny i STS.

Polskę możemy podawać jako przykład swoistego fenomenu. Kraj w którym obowiązuje najwyższy podatek od gry w zakładach bukmacherskich, generuje jednocześnie jedne z największych przychodów w Europie w tej dziedzinie. Czy jest to spowodowane zapotrzebowaniem Polaków na rozrywkę? Czy statystyczny Polak po tygodniu pełnym harówki szuka sposobu na to, by oderwać się od szarej codzienności? Czy znajduje tą nutkę ryzyka i adrenaliny podczas obstawiania w zakładach bukmacherskich? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co tak naprawdę  kieruje naszymi rodzimymi graczami.

Jeśli jednak jesteś tą osobą, która chce zacząć swoją przygodę z bukmacherką, to poprzez niniejsze porównanie, postaramy się pomóc Ci w wyborze odpowiedniego bukmachera do gry. Na tapetę weźmiemy dwie legalnie działające w naszym kraju firmy. Będzie to Fortuna oraz Totolotek.

rb 1Oferta

Zacznijmy od tego co w sumie najistotniejsze przy wyborze, a więc od oferty oraz oferowanych przez bukmacherów kursów.


head fortuna

Jeśli chodzi o dyscypliny z których wybierać mogą gracze podczas poszukiwania tej najlepszej do obstawiania dla siebie, to propozycję obydwu firm niewiele się od siebie różnią. Z racji, iż największą popularnością bez wątpienia cieszą się zakłady na piłkę nożną, to właśnie na podstawie jednego z takich zakładów postaramy się porównać oferty opisywanych bukmacherów.

Pod lupę wzięliśmy jeden z meczy ligi angielskiej Premier League,  spotkanie pomiędzy stołecznym Tottenhamem i Manchesterem United. Kursy na to zdarzenie przedstawiają się kolejno według Fortuny oraz Totolotka następująco:

                                                Fortuna:                                   Totolotek:

Tottenham                              2.13                                         2.00

Remis                                       3.50                                        3.55

Man United                            3.40                                        3.40

 

Jak widzimy na powyższym przykładzie różnice kursowe są nieznaczne. Możemy być delikatnie bogatsi, jeśli postawimy na zwycięstwo Kogutów w Fortunie, bądź też na remis w tym starciu u bukmachera Totolotek.

rb 1Bonusy

Drugą z kwestii wartych poruszenia są bonusy. Są dobrym „wabikiem” dla nowych graczy, którzy często nabierają się na hasła reklamowe bukmacherów. Zwykle ich warunki obrotu są bardzo trudne, ciężkie do zrealizowania nawet dla doświadczonych graczy.

Zacznijmy od bonusów od pierwszego depozytu, a więc najważniejszego punktu w ofertach bonusowych większości firm.

Fortuna proponuje nam bonus do kwoty 1000 zł. Aby go uzyskać należy dokonać wpłaty na swoje konto do 10 dni od momentu jego założenia. Kolejnym koniecznym warunkiem jest także czterokrotny obrót wpłaconą sumą z kursem minimalnym 1,90 oraz co najmniej trzema zdarzeniami na kuponie.

W przypadku Totolotka nowo zarejestrowany gracz także uprawniony jest między innymi do odbioru bonusu w wysokości 100% od pierwszej wpłaty, zwanego też bonusem od pierwszego depozytu. Kwota maksymalna wynosi 1000 zł. Minimalny kurs zakładu zawartego z konta bonusowego musi wynosić 2.0. Z analogiczną sytuacją spotkamy się, gdy zakład zawierany jest z salda głównego. Ewentualna wypłata wygranej możliwa jest w momencie dokonania trzykrotnego obrotu kwotą powstałą po dodaniu do bonusu wpłaconej przez nas w depozycie sumy.


head totolotek

W przypadku firmy mającej czeskie korzenie, oferowany jest nam także tzw. cashback. Jest to nic innego jak zakład bez ryzyka, którego kwota w razie niepowodzenia zwracana jest nam na konto. Fortuna proponuje nam taki zakład do sumy 100 zł.

Totolotek nie posiada w swojej ofercie podobnej promocji. Dla odmiany jednak znajdziemy u nich tak zwany „freebet”, którego w Fortunie próżno szukać. Jest do darmowy zakład na kwotę 20 zł. Aby środki z bonusu mogły zostać przelane na konto bankowe gracza, należy zawrzeć zakład z kursem 2.0, a także dokonać trzykrotnego obrotu tej sumy.

Oprócz promocji związanych ściśle z finansami, oferty bukmacherów to także akcje promocyjne obejmujące inne obszary ważne dla graczy.

Happy Hours oraz Gram Grubo to dwie z takich akcji( odpowiednio w Fortunie oraz Totolotku). Różnią się co prawda okresem i częstotliwością obowiązywania, jednak sprowadzają się w zasadzie do tego samego. Poprzez te promocje bukmacherzy starają się zachęcić graczy do grania u nich, oferując w zamian potrącenie z kuponu wymaganego 14% podatku.

Oba podmioty dla najbardziej lojalnych graczy mają także coś w rodzaju VIP klubów oraz e-sklepów. Typujący mogą tam wymieniać punkty zdobyte poprzez stawiane zakłady na atrakcyjne nagrody.

rb 1Sponsoring

Na tym polu dokonania Fortuny są znacznie bogatsze aniżeli ich dzisiejszego rywala. Druga po STS-ie siła na rynku zakładów bukmacherskich w Polsce pod swoimi skrzydłami posiada wiele utytułowanych sportowych marek. Listę otwiera oczywiście stołeczna Legia. Później są to kolejno Miedź Legnica, GKS Tychy, Podbeskidzie, Raków Częstochowa oraz Zagłębie Sosnowiec. Ponadto Fortuna jest także sponsorem rozgrywek 1 ligi piłki nożnej. Od sezonu 18/19 także reprezentacja skoczków narciarskich na swoich kombinezonach reklamuje usługi tego bukmachera.

Poczynania Totolotka w tej materii otwiera sponsorowanie rozgrywek Pucharu Polski w piłce nożnej. Aktualny lider ekstraklasy  Lechia Gdańsk  to klub, którego jednym ze sponsorów jest właśnie wspomniany bukmacher. Totolotek wspiera finansowo także siatkarzy PGE Skry Bełchatów oraz reprezentację Polski w tenisie stołowym.

rb 1Metody płatności

Sposoby obsługi finansowej konta w obydwu firmach przedstawiają się w zasadzie tak samo. Jedyną różnicą na korzyść Fortuny, jest możliwość obsługi konta poprzez platformę BLIK.

rb 1Aplikacja mobilna

Dostępna oczywiście w ofercie zarówno Totolotka, jak i Fortuny. Wśród graczy lepiej oceniana jest aplikacja drugiej z firm. To ze względu na lepszą intuicyjność oraz przyjemniejszą dla oka szatę graficzną.

rb 1Kontakt

W tej kwestii dostępne mamy oczywiście trzy formy kontaktu z bukmacherami. Jest to infolinia, formularz kontaktowy oraz czat online z konsultantem. Nad wyższością którejś z form nie ma się co rozwodzić. Logicznym wydaje się jednak wybór czatu online. Chociażby przez wzgląd na szybkość otrzymanej odpowiedzi. W specjalnie przeprowadzonej na potrzebę tego porównania próbie, lepiej wypadła Fortuna. Nie oznacza to jednak, iż pomoc oferowana przez Totolotka stoi na gorszym poziomie.


totolotek vs fortuna

rb 1Opinie graczy o bukmacherach

Zarówno jedni, jak i drudzy mają swoich zagorzałych fanów, a także zadeklarowanych przeciwników. Na początek przytoczmy zdanie, jakie przez lata obecności na polskim rynku wśród graczy wyrobił sobie bukmacher Fortuna:

 • dostępność w języku polskim
 • atrakcyjne kursy oraz bogata oferta
 • mnogość promocji okresowych
 • duża ilość punktów stacjonarnych
 • maksymalna wygrana na jednym kuponie najwyższa w Polsce( 601 000 zł)
 • szybkie limitowanie dla graczy zawodowych
 • wysoka marża
 • sporadyczne awarie strony internetowej oraz aplikacji

Jeśli chodzi o Totolotka opinie w dużym stopniu są tożsame:

 • dostępność w języku polskim
 • wysoka renoma
 • częste promocje
 • spora dostępność punktów naziemnych
 • rzadko spotykana na naszym rynku możliwość płatności z wykorzystaniem portfeli internetowych
 • zadowalająca oferta oraz zabawa toto-liga
 • szybkie limity dla graczy zawodowych
 • słaba oferta dla zakładów na żywo
 • mało atrakcyjne kursy w porównaniu do konkurencji
 • brak opcji cash-out

rb 1Podsumowanie

Głównym celem takich porównań, jest swoiste uwypuklenie zalet oraz wad danych firm bukmacherskich. Często mamy do czynienia z przypadkiem, gdy firma wysuwa się niejako na prowadzenie w takim porównaniu, oferując atrakcyjne bonusy oraz wysokie kursy. Czasem przez złe traktowanie graczy, problemy z wypłatami oraz nakładanie szybkich i wysokich limitów, może to prowadzenie stracić. W ciężkich obecnie dla polskiego gracza czasach, każda z firm powinna mieć się na baczności. Ich oferty w zasadzie nie różnią się od siebie, a o wyższości jednych nad drugimi decydują często tzw. niuanse . Stąd moja rada do opisywanych w porównaniu bukmacherów, a także do pozostałych firm działających na rynku. Obchodźcie się z graczem jak z przysłowiowym jajkiem, gdyż mnogość firm dostępnych na rynku sprawia, iż raz straconego klienta możecie już nigdy nie odzyskać.